Izrael zlikvidoval dalšího vůdce Hamasu, Abdala Azíze Rantisího

19. duben 2004

Tři týdny po cíleném atentátu na duchovního vůdce palestinské teroristické organizace Hamas šajcha Ahmada Jasína v sobotu izraelská armáda stejným způsobem zlikvidovala jeho nástupce Abdala Azíze Rantisího. Většina Izraelců si oddechla a premiér Ariel Šaron armádě poblahopřál k brilantní operaci. Dokonce i umírněný předseda izraelské opoziční Strany práce Šimon Peres reagoval slovy, že "kdo obchoduje se smrtí, zaplatí za to". Izraelské vrtulníky zaútočily na Rantisího vůz jen několik hodin po posledním sebevražedném atentátu na hraničním přechodu Erec v pásmu Gazy, při kterém zahynul izraelský voják. Útok na Rantisího nepřežili dva jeho osobní strážci a pět lidí bylo zraněno.

Svět rozhodně nemá důvod smrti Rantisího litovat. Izrael se zbavil jednoho ze svých nejkrvelačnějších nepřátel, který hlásal odhodlání vraždit dokonce i v médiích. Více než jeho životní dráha vypovídají o náplni a smyslu jeho života fakta o několika největších sebevražedných útocích, které Hamas za jeho přičinění v posledních letech provedl: 21 mrtvých na diskotéce v Tel-Avivu v červnu 2001; 15 mrtvých v pizzerii v Jeruzalémě v srpnu téhož roku; 15 mrtvých v autobusu v Haifě v prosinci; 30 mrtvých v Netanji v březnu 2002; 15 mrtvých v restauraci v Haifě v témže měsíci; 16 mrtvých v Rišon le-cijon v květnu 2002; 19 mrtvých v autobusu v Jeruzalémě v červnu; 15 mrtvých v autobusu v Haifě v březnu 2003; 17 mrtvých v autobusu v Jeruzalémě v červnu nebo 23 mrtvých ve stejném městě v srpnu.

56letý Abdal Azíz Rantisí vystudoval medicínu v Egyptě a po návratu byl v Izraeli za svou činnost několikrát zatčen. V devadesátých letech byl pak deportován do Libanonu, kde se vypracoval do vedení Hamasu. Jeho popularita vzrostla zejména za současné intifády kvůli neústupnosti a radikalismu jeho postoje vůči Izraeli. Byl ještě nesmlouvavější než Jasín a zatvrzele odmítal jakékoli příměří, kompromis nebo jednání. Ozbrojený boj včetně vražd civilistů byl pro něj jediným prostředkem ke splnění cíle Hamasu, kterým je likvidace Státu Izrael a vyhlášení muslimského státu na celém jeho území. Aby Hamas svého cíle dosáhl, vhodně načasovanými útoky efektivně maří mírový proces.

Ačkoli byl Rantisí pediatr, neštítil se na sebevražedné mise posílat i děti. Letos v březnu zadrželi izraelští vojáci desetiletého palestinského chlapce, který nevědomky převážel bombu, a po něm 14letého retardovaného školáka s výbušninou na těle.

Rantisí patřil k zakladatelům Hamasu a měl ambiciózní osobní cíle. Za Jasínova nástupce se prohlásil sám hned po jeho smrti, aniž ho kdokoli jmenoval, a dostal se tím do sporu s politickým zahraničním vůdcem Chálidem Mišálem. Jeho mocenským rivalem byl i předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat, který se nepřátelstvím vůči němu rovněž netajil, protože Rantisí se svou obrovskou popularitou pro něj představoval politickou hrozbu. Palestinskou samosprávu ohrožoval Rantisí i v pásmu Gazy, kde by se silný Hamas po plánovaném zrušení izraelských osad a předání území Palestincům mohl stát vládnoucí silou.

Izraelská armáda měla na skrývajícího se Rantisího políčeno už dlouho a naposled tento vůdce útok přežil loni v červnu. Hamasu teď už nezbyl ani jediný prominentní představitel. V červenci 2002 byl Izraelem zlikvidován Saláh Šiháda, loni v březnu Ibrahim Makadmá a v srpnu Ismail abú Šanáb.

Ti, kteří jsou dosud naživu, jsou považováni za slabší a méně vlivné osobnosti s menší podporou palestinské veřejnosti. Současný hlavní vůdce Hamasu Chálid Mišál už údajně v neděli jmenoval Rantisího nástupce, ale nařídil, aby jeho jméno nebylo z bezpečnostních důvodů zveřejněno. Jednou možností je Rantisího zástupce Mahmúd Zahar, druhou bývalá pravá ruka šajcha Jasína, Ismail Haníja. Zatím se v izraelských médiích objevily neověřené zprávy, že volba padla na Zahara, ale ten že vedoucí pozici odmítl.

Svět atentát na Rantisího odsoudil. Jen Spojené státy zopakovaly, že Izrael má právo bránit se proti teroristům, ale musí počítat s následky svých činů. Izrael prohlásil, že bude s cílenými útoky na teroristické vůdce pokračovat, protože je přesvědčen, že jsou účinné. Navzdory plamennému odhodlání Hamasu pomstít vraždu šajcha Jasína se mu nepodařilo "otevřít brány pekla", jak jeho členové přísahali na Jasínově pohřbu. V uplynulých třech týdnech nedošlo k jedinému většímu útoku, i když jich asi 50 bezpečnostní složky zmařily. A ty, které se povedly, byly neorganizované a spontánní. I teď Hamas židovskému státu přísahal krvavou pomstu a Izrael si je dobře vědom, kolik toho cílenými útoky riskuje. Tvrdí však, že nemá na vybranou, protože když proti teroristům nezasáhne palestinská samospráva, musí to udělat sám. Hamasu vyhlásil válku, kterou je odhodlán vyhrát. V bezpečí tak není žádný jeho představitel, ani vůdce jiné teroristické organizace.

autor: gzb
Spustit audio