Ivan Štern: Utečenci jako test demokracie

1. říjen 2023

„Opakující se výbuchy válek a krizí nutí lidi utíkat, a proto je představa, že nad migrací budeme mít stoprocentní kontrolu, pošetilá. Naopak. Musíme projevit odvahu problému čelit.“ To jsou slova profesora politických věd Hannese Schammanna z univerzity v Hildesheimu.

Čtěte také

K předchozímu ještě dodal, že „krajně pravicová hnutí na migraci dokládají, že liberální demokracie končí a že demokratický stát selhal“, a varoval: „Pokud budeme i nadále slibovat, že migraci zregulujeme a dostaneme pod kontrolu, pouštíme vodu na mlýn extremistům“.

Už nyní Německo zaznamenává stejný počet uprchlíků jako loni za celý rok. Počítáno bez uprchlíků ukrajinských. Vede to k větší střízlivosti náhledu na věc i zásadové německé zelené.

Hraniční kontroly

Ještě nedávno byli přesvědčeni, že legálního statusu uprchlíka běženec sotva dosáhne mimo hranice Unie a odmítali proto fikci dělení běženců na legální a ilegální. Nyní sami přicházejí s návrhy tak zvaně bezpečných zemí mimo Evropskou unii a nijak neprotestují, když spolková ministryně vnitra navrhuje zavést policejní kontroly na hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem, které se na vrub Německa běženců zbavují.

Přeplněnost škol a tělocvičen nouzově ubytovávanými uprchlíky v celé řadě německých obcí dokládá, že Německo v otázce migrace jede na doraz.

Čtěte také

Italský list La Repubblica píše: „Vyhlásíte-li Evropské unii válku na téma migrace tak, jak učinila Giorgia Meloniová s cílem vyhrát volby, musíte být připraveni na porážku.“ Meloniová před volbami slibovala, že zastaví lodě s utečenci. Počet lodí nástupem její vlády naopak dramaticky stoupl.

Problém odmítá řešit

Vzrostl i počet utopených běženců. Ostrov Lampedusa přetékající uprchlíky list považuje za její porážku. Mám za to, že je list příliš optimistický. Není to její porážka.

Pravicoví radikálové úspěšně vytloukají z uprchlické problematiky politický kapitál. Pramálo se starají o řešení té otázky. Přeplněný ostrov Lampedusa nepřijela řešit Meloniová, ta jen dělala stafáž, ale předsedkyně evropské komise von der Leyenová.

Vyhlásila tu plán, kterak Unie s problémem naloží, a jako obyčejně, obávám se, protože problém běženců nemá jednoduché a rychlé řešení, se spíš nadějeme prvotních výsledků plánu spíš nemastných a neslaných. Osrdím zemí, které se na řešení odmítají podílet, mezi něž patří i Česko, rozhodně nepohnou, zato dodají Meloniové a jí podobným další munici v argumentaci o neschopnosti liberální demokracie s migrací pohnout.

Ivan Štern

A to jen proto, že ti, co odpovídají za úroveň a kvalitu evropské demokracie, se bojí hlasitě říct, že problém utečenců potrvá, že je sice zátěží pro naši demokracii a že jeho dobré řešení zabolí každého. Stal se totiž součástí životního údělu všech Evropanů, ať se jim to líbí, nebo ne. Na tom pravicoví radikálové sotva co hodlají změnit. A řešit to není přece v jejich zájmu.

Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost

autor: Ivan Štern
Spustit audio