Ivan Štern: Spiklenecké teorie aneb není kouře bez ohně

28. květen 2024

Byla to jen otázka času, kdy slovenská vláda bude hotova opustit verzi osamělého vlka, který spáchal atentát na jejího předsedu. Sotva pominuly první dny šoku z pokusu o vraždu, si vláda rozmyslela i původní krok, navržený dosluhující prezidentkou a prezidentem elektem: Zmírnit napětí v zemi debatou koalice s opozicí.

Navrhovaného setkání se nezúčastní. I tak jí jde o nastolení smířlivé atmosféry ve společnosti a odmítá řešení konfliktů násilím.

Čtěte také

Nevytratil se ale ani její záměr, politickou opozici a nezávislá média přitlačit ke zdi. Nepochybně by litovala, kdyby politický kapitál z pokusu o zavraždění předsedy vlády promarnila a držela se verze o osamoceném vlku. Za atentátem je přece nutné hledat širší společenské souvislosti.

Jistou úlevu jsem proto pozoroval na ministru vnitra Šutaji Eštokovi, když oznamoval, že se policie domnívá, že atentátník nejednal osamoceně. Onou indicií, že je atentátník součástí větší spiklenecké skupiny, byla skutečnost, že ve chvíli, kdy se pachatel nacházel už ve vyšetřovací vazbě, kdosi smazal na jeho facebookovém účtu historii.

Záznamy, z nichž je možné vyčíst, jak atentátník přemýšlel, s kým vedl dialog, na co reagoval a jakým způsobem. Pokus takto zamést některé atentátníkovy stopy měl napovědět, že se jedná o spiknutí. Údajně na věci nemění nic ani fakt, že účet útočníka smazala sama společnost Meta.

Teorie spiknutí

Každá vláda, které se demokracie zajídá a která se chce udržet u moci a tvářit se zároveň jako vláda demokratická, vítá, když může tvrdit, že se proti ní kdosi spiknul. Teorie spiknutí odjakživa byly denním politickým chlebem těch, kteří se mermomocí chtěli držet u moci.

Čtěte také

Rozdíl proti dnešku tkví jen v tom, že dnešní autoritáři se na veřejnosti vydávají za přesvědčené a opravdové demokraty. Diktatury, jak je známe z minulého století, se jim údajně hnusí. Vystačí si s tím, že dovedou zručně vyhrávat volby.

Ostatně dobře podaná a chytlavá teorie spiknutí, zejména je-li okořeněna pokusem o atentát, vyhraje volby spolehlivě. Stačí jen protivnou stranu zařadit mezi spiklence, umí přece pracovat s Facebookem a sama si zahrát na spasitele. Slovenská opozice pasuje do schématu spiklenecké teorie neúnavnou kritikou vládních kroků, jak jinak, dobře a upřímně míněných. Rozděluje tak společnost. 

Ivan Štern

Indicie s Facebookem je šťastným vykročením. Podezřelým může být kdokoli, jen si vybrat a přidat mu k tíži některý z výroků pronesený k vládní nelibosti. Slovenská opozice a nezávislá média jako by si o takové zařazení doslova říkaly.

Stačí pak, aby bylo veřejnosti zmatené zmatkem z atentátu připomenuto, že není kouře bez ohně, a aby nakonec ona nevědouc, čí vlastně je, to do volebních uren, až přijde jejich čas, ochotně naházela ve prospěch autorů teorií spiknutí.     

Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost

autor: Ivan Štern
Spustit audio