Petr Šabata: Rušení poboček úřadu práce je další komunikační chyba vlády
Je úplně marné upozorňovat vládu Petra Fialy, že její komunikace je nedostatečná a měla by se zlepšit především proto, aby lidé nepřestávali věřit demokratickým institucím. Naposledy chybovala při rušení 83 poboček úřadu práce, tedy více než pětiny ze všech, i v místech, kde to lidi velmi poškodí.
Není řeč o marketingové předvolební komunikaci a přetahování se s opozicí, ale o vysvětlování vládních kroků, které se bytostně každý den týkají občanů a obcí.
Čtěte také
A o nichž by proto členové vlády měli vést debatu dříve, než padne konečné rozhodnutí, což je někdy jistě obtížnější než oznámit rozhodnutí v Praze na tiskové konferenci. Ale právě takhle by měla zodpovědná demokratická vláda s lidmi jednat. V regionech nežijí občané druhé kategorie, zazněl jeden komentář k rozhodnutí rušit úřady práce v gesci ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
Prezident Petr Pavel už před rokem a půl plísnil kabinet Petra Fialy za nedostatečnou komunikaci s kraji a obcemi při rušení poboček České pošty a finančních úřadů. „Je to věc, která nejenom této vládě, ale celé zemi škodí," řekl Pavel. Špatná komunikace podle něj vyvolává negativní emoce a opozici, včetně té extrémní, dodává zadarmo munici, která je posléze využita k radikalizaci nespokojené části společnosti.
Opakovaná chyba už není chyba
Vláda špatně vysvětlila konsolidační balíček, který dopadl na miliony lidí, stejný případ je důchodová reforma nebo zvyšování platů ve veřejné sféře. Ale rušení úřadů práce je zvláštní do očí bijící případ. Proč se kabinet po zle komunikovaném rušení poboček pošty a finančních úřadů dopustil úplně stejné chyby?
Čtěte také
Starostové vládní krok opět většinou kritizují, upozorňují, že se lidem oddaluje další veřejná služba. Úřady práce neřeší jenom nezaměstnanost, ale i hmotnou nouzi, pracují s lidmi se zdravotním postižením, poskytují sociální dávky a jejich rušení poškodí sociálně slabé skupiny. Nevyhýbá se ani Ústeckému a Karlovarskému kraji, ani dalším strukturálně postiženým regionům, jimž se vláda naopak zavázala pomáhat.
Na hlavní argument centrály úřadů práce, že jde o bezpečnost pracovníků na pobočkách, starostové reagují a nabízejí pomoc, nebo upozorňují, že úřad u nich sídlí v budově s místní policií... Jenže se s nimi nikdo předem nebavil.
Vlastně není úplně jasné, proč to tak je: buď vláda nepovažuje občany, obce, podnikatele vůbec za hodné komunikace. Anebo není schopná se jakkoliv poučit. Rušíme bez vysvětlení pobočky pošty, chyba. Rušíme pobočky finančních úřadů, žádné poučení, stejná chyba. Rušíme pobočky úřadů práce, a to už je na pováženou, další úplně stejná chyba.
Známá pravda psychologů říká, že opakovaná chyba už není chyba, ale rozhodnutí. Tím, že členové vlády Petra Fialy nemají zájem komunikovat s občany, je utvrzují v přesvědčení, že se o ně pražská vládnoucí elita nezajímá, a vedou k poohlížení se po Andreji Babišovi a dalších populistech. Tento mechanismus je popsaný, doložený příklady z historie 20. století a aktuálně třeba i prezidentskými volbami v USA.
Na (ne)komunikaci vlády Petra Fialy je opět vidět, že demokracii více než populisti ohrožují chybující demokraté.
Autor je šéfredaktor deníku Právo
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.