Iva Pekárková: Kwanzaa versus Vánoce

31. prosinec 2024

„Ty nemáš ráda Vánoce?“ zaradovala se má kolegyně Cicely v prosinci 1987. „Tak to se mnou budeš slavit Kwanzaa!“ Cicely se narodila na Jamajce, ale protože vyrostla na newyorském předměstí, považovala se za černou Američanku se vším, co k tomu patří. 

I její předkové byli koneckonců otroci, odvlečení z Afriky na Karibik. Změnit si koloniální jméno na svahilské se zatím neodhodlala, ostatně v osmdesátkách už to nebylo tak populární jako v 60. a 70. letech.

Vsála ale do sebe mnohá učení bojovníků za osvobození černochů i černošských separatistů. Věřila, že Kleopatra i Ježíš byli černoši a že jediní praví Židé jsou členové amerického hnutí Černých hebrejských Israelitů.

Čtěte také

Rasistku to z ní ale neudělalo. Tohle pochybné učení cpala do svých spolupracovníků bez rozdílu rasy, pohlaví, věku, náboženského přesvědčení i sexuální orientace. Ráda by ho cpala i do našich klientů, lidí s mentálními problémy, o které jsme se starali, ale to jí šéfka zatrhla.

Teď ji nesmírně potěšilo, že jsem ochotná spolu s ní oslavit Kwanzaa.

Kwanzaa je svátek vymyšlený americkým černošským aktivistou jménem Maulana Ndabezitha Karenga, původně Ronald McKinley Everett. Byl prý založený na jihoafrickém Svátku prvních plodů, a Karenga k němu vymyslel sedm principů, kterými je třeba se řídit. Poprvé se slavil v roce 1966.

Svahilské názvy principů si Cicely nepamatovala, ale věděla, že Kwanzaa se slaví sedm dní – od 26. prosince do 1. ledna. Jako zázrakem se stalo, že nejdůležitější a řádně divoká oslava A Karamu Ya Imani se koná šestý den, tedy 31. prosince.

Silvestr a Karamu je ve stejný den

Kocovina, která mnohé z nás postihne 1. ledna kteréhokoli roku, je tudíž zcela v pořádku. Stane se vyjádřením naší oddanosti Kwanzaa.

Ano, oslavila jsem Kwanzaa v Cicelině rodině. Obnášelo to nošení kaftanů, zapalování svíček, zpěv, jamajské pochutiny, mnohá ujišťování, že jsme si všichni rovni, ale černoši jsou si rovnější, a spoustu alkoholu. Čtyři chlapíci ve vysokém stádiu ovíněnosti se trochu poprali ve snaze získat přízeň jediné bělošky v místnosti, což byl jediný opravdový malér a ostuda. Progresivně myslící američtí černoši se neměli co zajímat o bělošky, měli se držet černošek.

Iva Pekárková

Jinak to byla príma oslava.

Ani tak nemůžu říct, že by mě mrzelo, když se dozvídám, že lidí slavících Kwanzaa je čím dál míň a míň. Jejich počet klesá s poklesem popularity amerických černošských separatistů. Snižování počtu separatistů jakékoli barvy považuju za pozitivní jev.

Autorka je spisovatelka, žije v Londýně

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.