Interhelpo. Budování komunismu, o němž komunisté raději nemluvili
V březnu roku 1925 se na vlakovém nádraží v Žilině sešly stovky lidí. Přišly vyprovodit rodiny, které se v rámci komunistického družstva Interhelpo rozhodly odjet budovat nový život, ale také nový svět v sovětské Kyrgyzii. V Československu prodaly svůj majetek, zaplatily vysoký vstupní poplatek a doufaly v zářnou budoucnost. Cílem bylo žít komunismus v praxi i přinést do stepi civilizaci a polepšit si v životě. Jejich osudy připomíná nový díl podcastu Na Východ!.
Účinkuje: Jaromír Marek
Zvukový design: Damiana Smetanová
Text a produkce: Daniela Vrbová
Hostem Josefa Pazderky a Ondřeje Soukupa je Jaromír Marek ze zahraniční redakce Českého rozhlasu, který o Interhelpu natočil dokumentární film Historie jedné iluze a v roce 2020 vydal knihu v nakladatelství Host s názvem Interhelpo. Tragický příběh československých osadníků v Sovětském svazu.
Čtěte také
V roce 2021 dostala kniha dostala Cenu Miroslava Ivanova za literaturu faktu. Během dubna si můžete poslechnout její audioverzi v pořadu Českého rozhlasu Plus Radiokniha.
V podcastu Na Východ! mluví Jaromír Marek nejen o tvrdých začátcích Interhelpistů v kyrgyzské stepi, ale s Josefem Pazderkou a Ondřejem Soukupem probírá i to, proč se v komunistickém Československu o tomto budovatelském projektu raději příliš nemluvilo.
Celým rozhovorem se prolínají autentické výpovědi členů družstva Interhelpo, které jsou uchovány v archivu Českého rozhlasu. Poslechněte si celý podcast.
Související
-
100 let československé komuny Interhelpo v Biškeku: Doufali v lepší život a skončili na popravišti
Přesně před sto lety odjela do tehdy sovětského Kyrgyzstánu československá dělnická komuna Interhelpo. Co po ní v hlavní městě Biškeku zbylo?
-
Tragický příběh československých osadníků v Sovětském svazu. Jaromír Marek o komuně Interhelpo
„Českoslovenští dělníci-komunisté si tak paradoxně vyzkoušeli společnost, kterou komunistická strana začala budovat v celém Československu po převratu v roce 1948.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.