Hrozí prolomení bankovního tajemství kvůli dávkám? Nebude nás zajímat, co a kde klient nakupuje, hájí se ministerstvo

4. prosinec 2023

Sociální dávky by měly být od nového roku prý vypláceny efektivněji. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale zavádí kontroverzní změnu, kdy banky budou mít povinnost sdělovat úřadům práce údaje o bankovních účtech žadatelů. Jde o zásadní průlom do ochrany osobních údajů a bankovního tajemství?

„Novela obsahuje povinnost bank sdělovat úřadům práce na vyžádání údaje o bankovním účtu. Kritizujeme především způsob, jakým byla tato část novely schválena,“ uvádí v Pro a proti výkonný ředitel nevládní organizace Iuridicum remedium Jan Vobořil.

Čtěte také

Ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek na MPSV Kateřina Jirková vysvětluje, že novela jen precizuje něco, co v zákoně o hmotné nouzi i v zákoně o bankách dávno je.

„Toto doplnění zavádí právní jistotu, na co se pracovník úřadu může bankovních institucí doptávat, proto jsme ustanovení zpřesnili,“ dodává úřednice.

Vobořil ale nepovažuje zpřesnění za nutné. „Žadatelé o dávku musí už teď doložit bankovní účty, ale nově se úřady práce budou ptát rovnou bank. Nakonec dostanou stejný výpis z účtu, takže žadatel nad tím bude mít mnohem menší kontrolu, což dává prostor pro zneužití.“

Ochrana soukromí

„Vůbec zde nebyl hodnocen dopad na ochranu soukromí, což kritizoval i Úřad pro ochranu osobních údajů, a to považujeme za špatné,“ říká právník.

Čtěte také

Bankovní tajemství zůstává zachováno, protože tyto informace mohou banky poskytovat jen se souhlasem klienta, ujišťuje Jirková. „Jak ale můžeme mluvit o svobodném souhlasu, pokud je žadatel v sociální nouzi a nemá variantu souhlas nedat?“ ptá se Vobořil.

Ten dál připomíná, že úřad práce má právo žádat informace od žadatele, nikoli přímo od banky. „Může se násobně zvětšit počet požadavků. Chápu, že úřad chce znát stav na účtu, ale nepotřebuje vědět, kam odcházejí platby nebo kde člověk nakupuje. Zákon vůbec neprecizuje, jak údaje sdělovat.“

Úřady musí být schopny posoudit majetkové poměry žadatelů v hmotné nouzi. „Nás nebude zajímat, co a kde klient nakupuje. Digitální způsob dotazu zavádí zrychlení, žadatel dál nebude zbaven povinnosti se ke svým majetkovým poměrům pravdivě vyjádřit,“ tvrdí ředitelka.

Čtěte také

Diskuse měla proběhnout v době přípravy novely. „Mohly se vyjádřit státní orgány i neziskové organizace včetně nás,“ vyčítá vládě právník. „Ministerstva běžně navrhnou zákon a zásadní věc v něm se objeví až během legislativního procesu ve Sněmovně bez odůvodnění a zhodnocení.“

„Můžete se ptát banky naprosto na cokoli a ta vám bude muset odpovědět. Doufejme, že se úředníci budou ptát jen na stav účtu. Myslím ale, že to skončí tím, že budou chodit kompletní výpisy z účtu žadatelů,“ předpovídá praxi po schválení současné podoby novely Jan Vobořil.

Garancí je prý vymezení zákona o pomoci v hmotné nouzi i to, že státní orgán postupuje podle zákona nebo svévolně. „Nejde rozhodně o nějaké volnější ustanovení, než jaké v současnosti platí v zákoně o bankách,“ soudí úřednice.

„Naopak bych řekla, že dnešní ustanovení víc prolamují bankovní tajemství než to, co novela doplňuje,“ rozptyluje obavy odpůrců úpravy Kateřina Jirková.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související