Host Studia Leonardo: spisovatel Miloš Doležal o faráři Josefu Toufarovi

2. březen 2015

Co obsahují zápisníky a dopisy faráře Josefa Toufara nalezené nedávno na půdě fary v Číhošti na Vysočině?

Za jakých okolností byl Josef Toufar v roce 1950 zatčen a mučen? Jak postupuje výzkum jeho ostatků exhumovaných z hromadného hrobu v Praze – Ďáblicích?

Hostem Martiny Maškové je spisovatel a rozhlasový redaktor Miloš Doležal, který se bádáním o Josefu Toufarovi zabývá 25 let.

Miloš Doležal je rozhlasový redaktor, básník a publicista. Jeho životopisný portrét Josefa Toufara s názvem Jako bychom dnes zemřít měli se stal Knihou roku 2012 v tradiční literární anketě Lidových novin.
Miloš Doležal vydal také šest knih poezie, např. díla Podivice, Les, Sansepolcro a sbírku fejetonů. Vyšly mu také čtyři knihy rozhovorů s pamětníky druhé světové války a protikomunistického odboje.

Pořad je předtočen.

autor: mam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.