Host Studia Leonardo: historik doc. Ondřej Felcman

16. říjen 2014

Největší audioportál na českém internetu

Doc. PhDr. Ondřej Felcman, CSc. | Foto: Marián Vojtek, Český rozhlas

Historická země Kladsko, dnes v rámci polského Dolnoslezského vojvodství okres Kladsko, jenž má totožný rozsah jako historické území. Ondřej Felcman se této historické zemi dlouhodobě věnuje. Dokáže nás příběh Kladska něčím překvapit? Moderuje Jan Burda.

Historická země Kladsko

Příběh Kladska budeme vyprávět ve čtvrtečním vědeckém interview. U mikrofonu usedne doc. PhDr. Ondřej Felcman, CSc., který se této historické zemi dlouhodobě věnuje. Co v současnosti víme o tomto území za hranicí Čech? A dokáže nás příběh Kladska něčím překvapit? Zeptá se moderátor Jan Burda.

Územím Kladska vedla už od nejstarších dob obchodní stezka, při níž byl vystavěn hrad Kladsko, který dal dnešnímu území i městu jméno. V 11. století bylo Kladsko předmětem sporů mezi Přemyslovci a Piastovci, Kladským mírem, který byl uzavřen mezi českým knížetem Soběslavem I. a polským knížetem Boleslavem III. Křivoústým roku 1137 se Kladsko stalo natrvalo součástí Čech.Roku 1459 ustanovil Jiří z Poděbrad Kladsko hrabstvím a udělil mu znak: dva zlaté šikmé pásy v červeném poli.

Po prohrané První slezské válce bylo roku 1742 Kladské hrabství odtrženo od Čech a připojeno jako země s zvláštním postavením do Pruska. Po 2. světové válce bylo Kladsko začleněno do Polska (1945). 1. června 1975 se Kladsko stává součástí vojvodství Wałbrzych. Na základě správní reformy z roku 1998 zde existuje od 1. ledna 1999 v rámci Dolnoslezského vojvodství okres Kladsko, jenž má totožný rozsah jako historické území.


autor: bur

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.