Host Studia Leonardo: Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského

7. únor 2014

Největší audioportál na českém internetu

Dr. Dalibor Titěra s vosí "porodnicí". Počet buněk nasvědčuje, že se tu ve čtyřech patrech nad sebou vylíhlo 24 000 vos obecných. | Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Odhaduje se, že na světě žije až 30 tisíc druhů včel.. V Evropě jenom jeden druh včel žije ve společenství. To je známá včela medonosná. Dalších asi 700 druhů jsou takzvané samotářské včely. Hostem J. Burdy je biolog Dalibor Titěra.

Na světě žije asi 30 000 druhů včel, ale většinu z nich málokdo zná.

V Evropě totiž jenom jeden druh včel žije ve společenství, ve včelstvu. To je známá včela medonosná. Dalších asi 700 druhů jsou takzvané samotářské včely. Moderátor Jan Burda jako pátečního hosta pořadu Studio Leonardo přivítá odborníka na včely, biologa Dalibora Titěru.

Ing. Dalibor Titěra CSc. působí jako vedoucí výzkumu a zkušební laboratoře Výzkumného ústavu včelařského v Dole. Tato laboratoř například ověřuje kvalitu medu, dodává potvrzení o zdravotním stavu včel a vyšetřuje příčiny úhynu včel. K hlavní specializaci Ing. Titěry patří inseminace včelích matek, které provádí po celé Evropě. Vyučuje včelařství na České zemědělské univerzitě v Praze a na dalších školách.


autor: bur

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.