Host Studia Leonardo: astronom prof. Jan Palouš

Jak si vede Česká republika jako člen Evropské jižní observatoře? Které projekty tuzemské vědy byly a jsou úspěšné? A co je nového ve výzkumu galaxií? Exkluzivní host prof. Jan Palouš. Moderuje Jan Burda.
Jak si vede ČR jako člen Evropské jižní observatoře (ESO)? Které projekty tuzemské vědy byly a jsou úspěšné? A co je nového ve výzkumu galaxií? V pátečním Studiu Leonardo odpoví exkluzivní host, prof. Jan Palouš. Moderuje Jan Burda.
Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. se zabývá astronomií a astrofyzikou, jeho specializací je vývoj galaxií a vznik hvězd. Je uznávaným odborníkem v problematice týkající se struktury mezihvězdné hmoty, expandujících obálek a podmínek, za kterých vznikají hvězdy. Jeho práce se dotýkají kinematiky hvězd, dynamiky galaxií a fyziky mezihvězdné hmoty. V posledním desetiletí se věnuje především vývoji galaxií pod vlivem vzájemného slapového působení i působení mezigalaktického prostředí na uspořádání mezihvězdné hmoty. Je autorem nebo spoluautorem více než 130 původních prací v mezinárodních časopisech. Jeho práce byly citovány více než 400 krát.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.