Honba za Karadžičem

27. květen 2005

Ve středu 25. května tomu bylo právě 12 let od doby, kdy Organizace spojených národů rozhodla o vytvoření Mezinárodního soudního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii. Psal se rok 1993 a svět už se dozvídal jaké otřesné krutosti na území rozpadajícího se státu páchají jednotlivé ozbrojené formace znepřátelených Srbů, Chorvatů a Muslimů. Často v domnění pozdější beztrestnosti. To ale ještě svět nevěděl o zločinu nejstrašnějším.

Když vojsko bosenských Srbů dobylo enklávu Srebrenica, pod ochranou OSN, za téměř bezmocného přihlížení nizozemských vojáků, popravili srbští vojáci během následujících dní přes 7500 muslimských mužů. Největší masakr na evropském území od konce druhé světové války byl spáchán. V červenci tomu bude právě 10 let.

Vojáci NATO v Bosně v posledních hodinách skutečně pátrání po Radovanu Karadžičovi zostřili. Několik desítek vojáků prohledávalo dům Kardžičova syna Saši, jmenovaného 4 hodiny vyslýchali a z objektu odnesli několik krabic s dokumenty. To samé se později stalo v domě Karadžičovy dcery Soni a sestry jeho manželky.

"Je to jen představení, chtějí nás vystrašit, ve skutečnosti nevědí, kde je" tvrdila po výslechu a prohlídce domu Soňa Karadžičová. Mezinárodní vojáci podle ní chtějí předstírat aktivitu před příjezdem hlavní žalobkyně haagského tribunálu Carly del Ponteové příští týden do Bělehradu. Právě Ponteová před několika dny ve Vídni tvrdila, že na svobodě je ještě 10 obžalovaných. A Radovan Karadžič se prý skrývá v Republice srbské, kde byl před několika týdny viděn s manželkou dokonce v restauraci, nicméně se ze strachu před zatčením později nedostavil na pohřeb vlastní matky. Druhý hledaný, generál Ratko Mladič, který vedl srbské vojáky během dobytí Srebrenice je prý kdesi v Srbsku a chorvatský běženec číslo jedna, Ante Gotovina je navzdory tvrzením záhřebské vlády zřejmě někde v Hercegovině, pod ochranou tamních chorvatských vojenských veteránů. Dva další srbští hledaní jsou pak prý na útěku kdesi na teritoriu obrovského Ruska. "Rodina Karadžičů by si svou kritiku na naši adresu měla nechat a raději nám bez vytáček říci, kde se hledaný nachází," prohlásil v reakci na výpověď Soni Karadžičové mluvčí jednotek NATO v Sarajevu. "Pátrání se zintenzívnilo a hodláme v tom pokračovat i v dalších dnech," dodal stejný zdroj.

Akce probíhala v okolí Pale, někdejšího sídla vlády Republiky srbské a nejbližších Karadžičových stoupenců. Tato vesnička, ne nepodobná třeba Špindlerovu mlýnu, byla kdysi chloubou Sarajevanů. Ti bohatší si u blízkých sjezdovek stavěli chaty. V roce 1984 právě v okolí probíhaly i sportovní soutěže sarajevské zimní olympiády. Nedaleko je třeba známá sjezdovka Bjelašnica.

Na rozdíl od Soni Karadžičové začala být intenzivní aktivita mezinárodních vojáků zneklidňující pro místní obyvatele. Jedna ze sousedek dokonce v rozhovoru pro bosenskosrbský deník Nezavisne Novine prohlásila, že by měl Karadžič konečně něco udělat. "A´t se zabije, nebo vzdá, tohle už opravdu nemá smysl. Trpí tím nejen rodina Karadžičů, ale i my sousedé a celý srbský národ," dodala Karadžičova sousedka. S tím návrhem na sebevraždu není sama. Podobou radu totiž uprchlíkovi vzkázal i současný prezident Republiky Srbské Dragan Čavič.

Hledaní už jsou témě ř 10 let na útěku. Carla del Ponteová žádá, aby byli dopadeni do první dekády července, tedy do akcí spojených s výročím Srebrenice. Pokud se tak nestane, zmíněná hlavní žalobkyně bude oslavy 10. výročí masakru zřejmě svou neúčastí bojkotovat. Zda pátrači nyní skutečně na základě nových informací budou schopni Karadžiče zatknout, nebo jen předstírají aktivitu v souvislosti s návštěvou hlavní žalobkyně v Bělehradu uvidíme během příštích dní. Faktem je, že pokud by v době 10. výročí srebrenické tragédie byli Karadžič s Mladičem stále na svobodě, bylo by to pro pozůstalé obětí, ale i pro celou mezinárodní komunitu poněkud trpké, bez očekávaného zadostiučinění. Otázkou je, zda jsou zmínění psanci skutečně tam, kde se je pátrací týmy snaží vyhledat. Ukončit svou činnost se navíc postupně snaží i haagský tribunál. Do roku 2008 chce uzavřít všechny kauzy první instance a o dva roky později definitivně ukončit svou činnost.

autor: Alexander Tolčinský
Spustit audio