HLASUJTE: Vyhovuje vám letošní teplá zima, nebo ne?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mírná zima bez sněhu není pro zemědělce úplně to pravé ořechové (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Letošní způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastný, řekl by možná klasik. Letošní zimu zatím provázejí teploty, které připomínají spíš jiné roční období.

Leden byl podle meteorologů nejteplejší od roku 1981 jak v Evropě, tak globálně. Tento týden sice napadl sníh ve vyšších polohách, ale podle zemědělců je to stále málo.

Sníh leží prakticky jen na horách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat. První projevy sucha lze letos očekávat v době, kdy začnou růst rostliny a vodu spotřebovávat.

V posledních letech k jarnímu suchu přispívá i to, že vzhledem ke změně klimatu startuje vegetace dříve a zásoby vody se rychleji vyčerpají.

Dnešní Radiofórum se ptá:

Vítáte teplejší zimu? Je podle vás letošní teplá zima výjimečná? Souvisí mírná zima podle vás se změnou klimatu? A bude v budoucnu v ČR zima úplně bez sněhu?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Odebírat podcast

Související