HLASUJTE: Sucho trápí celou Evropu. Je už plný domácí bazén luxus, nebo ještě není?

26. červenec 2019
Radiofórum

I přes občasné srážky udeřilo sucho s intenzitou známou naposled z loňského roku.

Proč je sucho? Mění se distribuce vody na planetě, může za to i člověk, naznačuje hydrobiolog

Hydrobiolog Jindřich Duras

Rybníky, to není jen místo pro chov ryb. Neocenitelnou úlohu mají i v boji proti suchu. Ovšem pozor. Samotný rybník krajinu nezachrání, vždy musí být totiž v souhře s celou okolní krajinou, upozorňuje v rozhovoru s Janem Pokorným hydrobiolog Jindřich Duras. 

Na Sokolovsku platí zákaz odčerpávat vodu z toků. Národní park Šumava zakázal vodákům plavit se na Teplé Vltavě. Objem vody v řekách klesl pod polovinu svého běžného průtoku.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Jste ochotní změnit své chování, abyste snížili dopady sucha? Považujete teď napuštěný bazén za luxus, nebo ne? Obáváte se, že kolem roku 2050 může být podle vědců každé léto stejně horké jako je třeba teď? Jak hodnotíte vládní opatření proti suchu?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.