HLASUJTE: Má zůstat pomník maršála Koněva na svém místě v Praze 6, nebo ne?

26. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Maršál Koněv, socha v Praze Dejvicích

Několik lidí v sobotu částečně očistilo památník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze 6. Neznámý vandal polil pomník v noci na čtvrtek červenou barvou a podstavec pomaloval nápisy.

Čtěte také

O víkendu tak zmizel mimo jiné nápis: „Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme“. Odstraněny byly také letopočty včetně roku 1968. K poškození pomníku se na twitteru přihlásila skupina Čeští vlastenci. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) lidé pomník nechtějí a měla by si ho převzít ruská ambasáda.

Ve stejné době se rozhořel spor o instalaci sochy pohraničníka v severočeském Cínovci. Už delší dobu pražský magistrát vzdoruje pokusu vrátit na Staroměstské náměstí Mariánský sloup.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Proč v současnosti vyvolávají pomníky tak silné vášně? Má pomník maršála Koněva zůstat na svém místě, nebo ne? Jaký názor máte na sochu pohraničníka a Mariánský sloup? Jaké sochy považujete za připomínku naší totalitní minulosti? Má, nebo nemá smysl, aby se na veřejná prostranství vracely artefakty, které z nich v minulosti zmizely?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související