HLASUJTE: Jste pro plošné hubení hrabošů jedem?

Hraboš na poli
Hraboš na poli

Povolení plošného trávení přemnožených hrabošů, které vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), vystavilo ministerstvo zemědělství stopku. A platí dál i po včerejší schůzce zástupců ministerstev životního prostředí, zemědělství, zemědělců i ornitologů. 

Jednotliví zemědělci mohou žádat o individuální výjimku místní orgány ochrany přírody a krajiny. Jed se má dávat přímo do nor, jako je tomu na Slovensku, v Německu a Rakousku.

Pro předsedu Zemědělského svazu ČR Martina Pýchu je výsledek schůzky zklamáním. Nikdo podle něj neřekl, co dělat, když hraboši sežerou ozimy, ani jaké budou kompenzace.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Co si o vzniklé situaci myslíte? Jak by se podle vás měla hraboší kalamita zastavit? Hubit hlodavce plošně jedem, nebo to nechat na dravcích? Jaký dopad může mít jed na další zvířata v přírodě? Může přirozený predátor na zvýšený výskyt hlodavců účinně reagovat? A jde vůbec o hraboší kalamitu, nebo se jedná o přirozený zvýšený výskyt hrabošů?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Související