HLASUJTE: Jste pro, nebo proti zákazu klecových chovů slepic?

28. únor 2020

Zákaz klecových chovů slepic projednaly dva sněmovní výbory. Zatímco výbor pro životní prostředí je pro zákaz, zemědělský naopak proti. V obou výborech hlasovali proti zákazu poslanci hnutí ANO. 

Ti svorně tvrdí, že v jejich rozhodování nehraje žádnou roli fakt, že čtvrtým největším producentem klecových vajec u nás je holding Agrofert. Členka zemědělského výboru Margita Balaštíková (ANO) upozorňuje, že boj proti klecovým chovům může být do značné míry bezzubý, pokud – s ohledem na otevřený trh – nedojde k jeho zákazu v celé Evropské unii. 

V Česku žijí v klecích, podle ochránců zvířat v otřesných podmínkách, skoro čtyři miliony slepic. Ptáci ve stísněných podmínkách trpí, protože se nemohou přirozeně pohybovat, hřadovat nebo se popelit.

Dnešní Radiofórum se ptá:

Jste pro, nebo proti zákazu klecových chovů slepic v ČR? Měl by zákaz platit plošně v celé EU, nebo ne? Jaká vajíčka kupujete? A je pro vás rozhodující původ, cena nebo třeba velikost?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio