Hitparáda mezi pavoukem a Cimrmanem

30. prosinec 2022

Přelom let 1969 a 1970 v normalizační československé realitě humoru příliš nepřál, a to ani ve vysílání Československého rozhlasu. V září 1969 skončil slavný mystifikační cyklus Nealkoholická vinárna U Pavouka – jeho autoři Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek opustili rozhlas. Tento pořad měl však svého méně známého – a daleko skromnějšího – následovníka.

Rozhlasový cyklus Šest na bidýlku byl vysílán v týdenních intervalech a jeho autory a protagonisty byli Zdeněk Svěrák a Miloň Čepelka. Šlo o řadu deseti pořadů, které byly mezi listopadem 1969 a lednem 1970 odvysílány v rámci rozhlasového magazínu pro mládež Meteor.

Miloň Čepelka (vlevo) při natáčení ve studiu v roce 1970

Název odkazoval na tehdy populární rozhlasové hitparády: Houpačku (respektive Dvanáct / Třináct / Čtrnáct na houpačce) manželů Černých (1964–69) a Šest / Sedm na lenošce – Lubomíra Dorůžky a Josefa Škvoreckého (1968–70). Číslo v názvu vždy odkazovalo na počet skladeb v soutěžním pořadu uváděných, z nichž část – podle hlasování posluchačů – postupovala do dalšího kole, kde byla doplněna novými písněmi.

Šest na bidýlku bylo originální tím, že soutěž se netýkala písní, ale hlasů zpěvných ptáků (prezentovaných ovšem jako „písně“). Převážnou většinu „interpretů“ pak tvořili kanáři. Pořad uváděli Zdeněk Svěrák (jako doktor Žírecký, ornitolog) a Miloň Čepelka jako rozhlasový redaktor Kukla.

Zdenek Sverak 1963

Nikdo jiný v pořadu neúčinkoval, s výjimkou závěrečného dílu, kde krátce zazní hlas Oldřicha Ungera, který se tehdy na přípravě magazínu Meteor podílel a byl také jedním z protagonistů rozhlasové Nealkoholické vinárny U Pavouka i zakládajícím členem Divadla Járy Cimrmana.

V pořadu uslyšíte znělku cyklu, pravidla soutěže, ukázku nasazené „písně“, příběhy ze života ptačích hvězd, četné úryvky z posluchačských dopisů i negativní informace ze zákulisí ptačí pop music. A samozřejmě také nejrůznější historky a dialogy hlavních protagonistů.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související