Hejtman Netolický: Rozvolnění kvůli soudu? Kvalita legislativců není valná, neumíme je ani zaplatit

31. květen 2021

Od pondělí se opět otevírají vnitřní prostory restaurací, bary nebo bazény, a to po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který označil omezení ministerstva zdravotnictví za nezákonná. „Společenská poptávka po rozvolnění je, na druhou stranu byla i u předešlých vln a nedopadlo to úplně dobře,“ podotýká hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

„Mám pocit, že nám trošku otrnulo a zapomněli jsme, co se dělo v březnu a v dubnu, kdy jsme nebyli v dobré situaci. Nemocnice v Pardubickém kraji musely vyhlásit stav hromadného postižení osob a byly skutečně přetížené,“ připomíná hejtman.

Čtěte také

Netolický se pozastavuje nad tím, že Nejvyšší správní soud shazuje rozhodnutí vlády v době platnosti krizové legislativy a pandemického zákona. Nabízí přitom dvě možná vysvětlení – soud buďto rozhoduje příliš formalisticky, anebo je problém v kvalitě legislativy a úředníků, kteří připravují konkrétní texty zákonů.

„Jako právník vím, a to není novinka v České republice, že kvalita legislativců, kteří připravují texty zákonů a dávají je do legislativního procesu, není příliš valná. Ostatně na ministerstvech ani nejsou schopni kvalitní legislativce v rámci tabulek zaplatit,“ upozorňuje hejtman.

Mám pocit, že nám trošku otrnulo a zapomněli jsme, co se dělo v březnu a v dubnu, kdy jsme nebyli v dobré situaci.
Martin Netolický

Podle něj je třeba prověřit a případně novelizovat pandemický zákon, podle kterého vláda nyní vydává opatření. „Chystal se na poslední chvíli, základní návrh byl připravený loni, pak do parlamentu vůbec nešel a letos, když jsme měli problém prodloužit nouzový stav, tak se horkou jehlou napsal,“ dodává Netolický.

Covid pas ještě v létě?

Ministerstvo zdravotnictví by v pondělí mělo předložit vládě novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která zavádí takzvaný covid pas, tedy certifikát o očkování, negativním testu či prodělaném onemocnění covid-19. Sněmovna ovšem minulý týden odmítla novelu projednat ve zrychleném režimu.

Čtěte také

„Sněmovna by neměla vytvářet překážky a ve zrychleném řízení to projednat měla. Jedná se o následující měsíce a prožití léta v pokud možno normálním režimu,“ zdůrazňuje Netolický s tím, že standardní doba projednávání ve třech čteních je tři až šest měsíců.

Odmítá přitom výhrady části opozice, podle níž by covid pasy umožňující cestování nebo účast na veřejných a soukromých akcích vytvářely občany dvojí kategorie:

„Opozice má do jisté míry pravdu, ale rozhodnutí musí padnout. A pokud bude většinově rozhodnuto, že má být nějaký dokument či doklad, který bude znamenat, že budu moci cestovat, tak bychom neměli vytvářet legislativní překážky. Musíme postupovat i v souladu s ostatními zeměmi.“

Proč dále padají preference ČSSD? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Veronika Sedláčková , Michael Erhart
Spustit audio

Související