Google končí s vývojem technologií pro vojenské drony. Jejich další nápady už nesmějí člověku (fyzicky) ubližovat

8. červen 2018

Tisíce zaměstnanců Googlu, a to včetně předních inženýrů, si stěžuje na spolupráci firmy s americkým ministerstvem obrany. Jádrem sporu je program, který měl využívat umělou inteligenci k vyhodnocování videí, což by pak vedlo k zpřesnění úderů hlavně vojenských dronů.

Po asi dvou měsících se konečně firma vyjádřila s tím, že kontrakt s armádou neobnoví. Podle republikánského kongresmana Peta Kinga je to prohra pro americkou národní bezpečnost. Zásady pro používání umělé inteligence vyvinuté Googlem popisuje na svém blogu šéf firmy Sundar Pichai. Nesmí prý být použitá u zbraní, přestože chce s vládami a armádami dál spolupracovat.

Firma si prý uvědomuje svou zodpovědnost za to, jak budou dál lidé vnímat používání umělé inteligence, která už dnes vyvolává přirozeně plno otázek a pochybností.

Pilot by z dronu neměl spustit oči, přesto řada z nich má sledování i pomocí mobilu.

Podle indicko-amerického manažera Sundara Pichaie, který je výkonným ředitelem Googlu od roku 2016, budou ve firmě dál pracovat pouze na technologiích, u kterých celkový užitek pro lidstvo přesáhne případné nevýhody, nesmí tedy nikomu fyzicky ublížit.

Nesmíme člověku ublížit

Slibuje, že při vývoji dodrží kulturní, společenské i právní normy zemí, ve kterých působí. Nebude nikoho znevýhodňovat a bude dodržovat dnes tolik skloňované soukromí uživatelů. Google taky slibuje, že bude reagovat na zpětnou vazbu uživatelů. Chce spolupracovat na kyberbezpečnosti, výcviku a náboru vojáků, na zdravotní péči o válečné veterány nebo na nejrůznějších záchranných akcích.

Google už teď dodává technologie, které dokáží zpracovat velké objemy dat a najít vzorce nebo různé anomálie mnohem rychleji, než kdokoli z nás. Společnost už taky oznámila svůj záměr utkat se s dalšími technologickými giganty jako je Amazon nebo Microsoft o dodávky cloudových služeb pro americké ministerstvo obrany.

autoři: Ondřej Klapal , lup
Spustit audio

Související