Google končí s vývojem technologií pro vojenské drony. Jejich další nápady už nesmějí člověku (fyzicky) ubližovat
Tisíce zaměstnanců Googlu, a to včetně předních inženýrů, si stěžuje na spolupráci firmy s americkým ministerstvem obrany. Jádrem sporu je program, který měl využívat umělou inteligenci k vyhodnocování videí, což by pak vedlo k zpřesnění úderů hlavně vojenských dronů.
Po asi dvou měsících se konečně firma vyjádřila s tím, že kontrakt s armádou neobnoví. Podle republikánského kongresmana Peta Kinga je to prohra pro americkou národní bezpečnost. Zásady pro používání umělé inteligence vyvinuté Googlem popisuje na svém blogu šéf firmy Sundar Pichai. Nesmí prý být použitá u zbraní, přestože chce s vládami a armádami dál spolupracovat.
Firma si prý uvědomuje svou zodpovědnost za to, jak budou dál lidé vnímat používání umělé inteligence, která už dnes vyvolává přirozeně plno otázek a pochybností.
Podle indicko-amerického manažera Sundara Pichaie, který je výkonným ředitelem Googlu od roku 2016, budou ve firmě dál pracovat pouze na technologiích, u kterých celkový užitek pro lidstvo přesáhne případné nevýhody, nesmí tedy nikomu fyzicky ublížit.
Nesmíme člověku ublížit
Slibuje, že při vývoji dodrží kulturní, společenské i právní normy zemí, ve kterých působí. Nebude nikoho znevýhodňovat a bude dodržovat dnes tolik skloňované soukromí uživatelů. Google taky slibuje, že bude reagovat na zpětnou vazbu uživatelů. Chce spolupracovat na kyberbezpečnosti, výcviku a náboru vojáků, na zdravotní péči o válečné veterány nebo na nejrůznějších záchranných akcích.
Google už teď dodává technologie, které dokáží zpracovat velké objemy dat a najít vzorce nebo různé anomálie mnohem rychleji, než kdokoli z nás. Společnost už taky oznámila svůj záměr utkat se s dalšími technologickými giganty jako je Amazon nebo Microsoft o dodávky cloudových služeb pro americké ministerstvo obrany.
Související
-
Google zachycuje proměnu Prahy, v centru potkáte muže se...
V centru Prahy můžete v těchto dnech potkat muže s velkou zelenou koulí nad hlavou. Asi osmnácti kilové zařízení vypadá jako rekvizita ze sci-fi filmu. Takzvaný tre...
-
VIDEO: Discovery odvysílá společně s Googlem dokumentární...
Sedmidílný pořad o osmatřiceti epizodách je prvním seriálem ve virtuální realitě, díky kterému se diváci podívají na všech sedm kontinentů.
-
Chromecast od Googlu je nejpopulárnějším streamovacím zařízením
Popularitu si získal Chromecast i v Česku, kde ho využívají některé videoslužby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.