Gita Zbavitelová: V Izraeli přibývá obětí útoků

1. březen 2023

Situace v Izraeli se v posledních dnech znepokojivě vyhrotila. Dva Izraelce zastřelil v neděli Palestinec z arabské vesnice Huwára a tentýž den do ní vtrhlo asi 400 osadníků, kteří začali podpalovat auta i domy a asi 30 jich zničili. Při potyčkách s místními obyvateli zabili jednoho Palestince a více než sto dalších zranili.

Jeden osadník dokonce střílel po dvou izraelských novinářích deníku Jerusalem Post. Armádě trvalo několik hodin, než násilníky uklidnila, ale zatkla jen osm mužů. Bylo to nejdivočejší násilí osadníků v posledních desetiletích. Hned druhý den se pokusili o další útok a házeli kamení i po vojácích.

Čtěte také

V pondělí byl na hlavní izraelské silnici u Mrtvého moře zastřelen další Izraelec, navíc s americkým občanstvím, a počet letošních obětí palestinského terorismu tak ještě před koncem února stoupl na čtrnáct, zatímco vloni jich bylo za celý rok dvaatřicet.

Propukly také nepokoje u izraelských hranic s Pásmem Gazy a vojáci zranili tři výtržníky. Podobné protesty proběhly i minulou středu v reakci na protiteroristickou operaci v Náblusu. Izraelské speciální jednotky tam přišly zatknout několik hledaných teroristů, ale zaútočili na ně místní ozbrojenci a vojáci v sebeobraně zastřelili 11 Palestinců a sto dalších zranili. Teroristé v Pásmu Gazy pak odpálili na Izrael šest raket.

Vládní reforma soudnictví

Čtěte také

Skoro rok trvající protiteroristické akce izraelských sil si už vyžádaly přes 230 mrtvých Palestinců, včetně více než šedesáti od začátku letošního roku, a zatčených je přes dva a půl tisíce.

V době, kdy v Huwáře řádili osadníci, se v jordánské Akabě konala schůzka izraelských a palestinských představitelů, kterou svolali Američané, Egypťané a Jordánci s cílem zmírnit napětí v Izraeli. Účastníci jednání se kromě jiného údajně zavázali, že následujících šest měsíců nebudou podnikat žádné jednostranné kroky; Izrael nebude rozšiřovat osady na Západním břehu a samospráva se „vynasnaží“ obnovit pozastavenou bezpečnostní spolupráci s Izraelci.

Z těchto slibů však moc nebude, už jen proto, že premiér Netanjahu zmrazení výstavby osad okamžitě popřel a vláda zdůraznila, že v příštích měsících schválí více než 9000 nových bytových jednotek na Západním břehu. A armáda už v noci na úterý obnovila bezpečnostní operace a zatkla na Západním břehu osm hledaných teroristů.

Čtěte také

Kromě palestinského terorismu přibývá i násilností osadníků. Několik jich už v sobotu, před útokem v Huwáře, zaútočilo na vesnici Burín u Náblusu a podpálilo tam několik aut. Nejnásilnější skupina sice čítá jen asi 150 mladých extremistů, ale v poslední době se k nim čím dál častěji přidávají i dospělí. I když je však bezpečnostní složky zatýkají, většina útočníků je pak bez obvinění zase propuštěna – stejně jako všech osm zatčených žhářů z Huwáry.

V letech 2005 až 2021 bylo objasněno jen 7 procent útoků. Přísné tresty dostali jen dva pachatelé – na doživotí byl odsouzen strůjce žhářského útoku na palestinskou rodinu ve vesnici Duma v roce 2015, kde uhořeli tři lidé, včetně kojence, a zbytek života stráví ve vězení i ultraortodoxní žid, který o rok dříve zosnoval upálení arabského chlapce v odvetě za vraždu tří izraelských teenagerů Hamásem.

V současné neklidné situaci se Netanjahuova vláda víc hádá, než vládne, a celkový dojem je chaos. Ministr financí Becalel Smotrič nedávno bojkotoval jednání vlády, aby si vynutil speciální pravomoci; jeho strana Židovská síla je znovu bojkotovala v pondělí, protože ji prý nikdo neinformoval o jednání s Palestinci v Akabě, a nezúčastnila se ani jednání Knesetu na protest proti údajně příliš mírné protiteroristické vládní politice a evakuaci nezákonných osad, která podle ní neodpovídá koaličním dohodám.

Čtěte také

Kabinet některé ilegální osady vyklízí a jiné plánuje uznat. Netanjahu musel několik plánů svých partnerů zmařit, protože by vyvolaly mezinárodní pozdvižení. Proti vládní reformě soudnictví, která má oslabit Nejvyšší soud, protestují každou sobotu statisíce Izraelců a podle dvou nejnovějších průzkumů by už současná koalice volby nevyhrála.

Bezpečnostní experti varují před třetí intifádou, ale ta už v podstatě probíhá. Mnoho Palestinců soudí, že začala vloni, kdy na Západním břehu začaly vznikat nové ozbrojené skupiny.

Je jen otázkou času, kdy se k násilnostem připojí i teroristický Hamás v Pásmu Gazy. Zatím nechce přijít o výhody, které mu poskytla minulá izraelská vláda, především o 18 tisíc povolení pro Gazany k práci v Izraeli, která zlepšila humanitární situaci a snížila nezaměstnanost. Hamás však dříve či později usoudí, že mu nečinnost poškozuje pověst, a vyvolá novou válku.

Gita Zbavitelová

Žádné zázračné řešení současné situace neexistuje. Bezpečnostní složky proti teroristům zasahovat musí a palestinskou chuť k násilí očividně netlumí ani takzvaná „opatření s cílem zlepšit životní podmínky“. Minulá vláda jich přijala celou řadu, a přesto loni na jaře přišla vlna terorismu. A jelikož za pár týdnů začíná tradičně výbušný ramadán, armáda neočekává, že by se situace uklidnila.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio