François Gayot de Pitaval: Slavné kriminální případy

13. říjen 2022

Výběr ze světoznámé sbírky nejzajímavějších soudních případů z 18. století, skutečných kriminálních příběhů, zločinů a jejich vyšetřování. V češtině vyšly dva soubory těchto Pitavalem vydaných příběhů: Slavné kriminální případy a Slavné soudní případy. Obě české knihy byly vydány poprvé v roce 1966 a naposledy v roce 1994.

François Gayot de Pitaval (16731743) se narodil i zemřel v Lyonu. Vystudoval v Paříži teologii, ale církev opustil a vstoupil do armády. Ve svých padesáti letech pokračoval ve studiích a v roce 1713 se stal advokátem.

Účinkují: Ladislav Lakomý a Aranka Lapešová
Připravila: Alena Blažejovská
Překlad: Antonín Rausch
Zvuk: Zdeněk Janoušek
Režie: Zdeněk Kozák
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1995

Proslul však jako spisovatel a nakladatel. Počínaje rokem 1734 vydal celkem 20 svazků kriminálních reportáží, čímž položil základy zpravodajství ze soudní síně. Jméno Pitaval se stalo pojmem.

Například pražský německý spisovatel a reportér Egon Erwin Kisch nazval svou knihu reportáží o kriminálních případech Pražský pitaval. Slovo „pitaval“ se totiž stalo synonymem pro sbírku kriminálních příběhů.

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.