Finanční gramotnost se učí už léta, lidé přesto nevědí, jak s penězi zacházet, varuje lektorka Merunková

22. srpen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Jana Merunková na školách prosazuje výuku finanční gramotnosti | Foto: Tatiana Čabáková, Český rozhlas

Finanční gramotnost není jen schopnost umět rozumně spravovat peníze, které vyděláme. Poslechněte si celé Hovory

„Lidé si myslí, že se o penězích nemusí učit nic nového. ,Protože je přece přirozeně vydělávají, tak už o nich všechno vědí‘. Jejich nepokora je vidět i v tom, že málo vědí, co se dá s penězi dělat, a to i například, jak z dlouhodobého pohledu zvyšovat vlastní cenu na trhu práce nebo na trhu obchodních příležitostí,“ popisuje lektorka finanční gramotnosti Jana Merunková.

Ředitelka a zakladatelka obecně prospěšné společnosti Yourchance dodává: „Málokdo si sedne a opravdu systematicky nad tím uvažuje. Další věc je, že nechceme dělat odložené odměny. Nemáme disciplínu v tom, že si nemusíme všechno koupit hned a přitom se vydat ze všech peněz.“ 

Čtěte také

Tvrdí, že většina z nás prostě „chce“ něco vlastnit. „A tato rychlá spotřeba nás dostává do spirály, která někdy končí velmi smutně.“ 

Chování společnosti podrobně a dlouhodobě sleduje ministerstvo financí, které zkoumá chování a zvyky běžných rodin, běžných občanů. „Výsledky ale pro nás nevycházejí úplně nejlíp. Přesto, že se finanční gramotnost učí ve školách už celou řadu let.“

„Velmi alarmující je, že víc než 60 procent českých domácností nedělá domácí rozpočet. A další věc, což mezi jednotlivými měřeními ještě stouplo, je, že roste procento lidí, kteří spoléhají, že se o ně v důchodu postará stát,“ dodává. 

Víc už si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové.

Související