Film v Saúdské Arábii

26. červenec 2009

V následujícím příspěvku se podíváme do arabského světa. V Saúdské Arábii se měl tento týden konat filmový festival. Na poslední chvíli byl však zrušen, přičemž hlavní důvody pravděpodobně ležely v nesouhlasu náboženských autorit. Jaký je tedy vztah islámu a filmu v konzervativních muslimských státech?

Svůj tradiční filmový festival má skoro každá země. Po několik let ho měla i Saúdská Arábie - až do letoška. Když měla o minulém víkendu vypuknout filmová přehlídka, vláda promítání náhle zakázala. Filmoví fanoušci i podnikatelé v tomto průmyslu se obávají, že je to jedna z největších ran posledních let. Promítání filmů je totiž podle některých činitelů v rozporu s islámem. Tento druh umění pokládají za nemravný sám o sobě, a navíc přivádí muže a ženy na jedno místo, kde ještě k tomu společně sedí potmě.

Saúdský filmový festival se měl konat v Džiddě, saúdském obchodním centru, jež je liberálnější než je sídlo moci ležící v Rijádu. Mnozí obyvatelé Saúdské Arábie jsou velkými filmovými fanoušky, ale své vášni se mohou oddávat jen při domácím promítání. Velká část náboženských i politických vůdců je totiž věrná wahhábistickému islámu, který se velmi nepřátelsky staví k zábavě vůbec, a filmům zvláště.

Zcela jiný přístup zaujalo hnutí Hamas v palestinské Gaze, které vyznává trochu jiný druh radikálního islámu. Dříve sice také trvalo na zavření biografů, jejichž provoz se prý nehodil k atmosféře boje proti Izraeli, ale nyní se představitelé Hamasu rozhodli použít kouzlo filmu ve svůj prospěch. Tak vznikl akční thriller, který se zabývá životem a smrtí Imáda Akila, který zemřel v roce 1993 při přestřelce s izraelskými vojáky. Tento muž, který zabil 12 Izraelců a 4 údajné palestinské kolaboranty, je v hnutí Hamas považován za hrdinu, a nyní mu tedy byl věnován celovečerní filmový portrét. Autorem scénáře je Mahmúd Zahár, jeden z předních představitelů Hamasu v Gaze. Ten zdůrazňuje, že jeho film je pozitivní, protože je zbožný, oslavuje hnutí odporu a hlavně neobsahuje žádné nevhodné, tedy sexuální scény. Všechny herečky jsou oblečeny od hlavy k patě, a tak tomu bylo i při premiérovém promítání. Ženy také seděly jinde než muži, a stejně jako oni jásali tleskali, když hrdina na plátně skočil z jednoho automobilu do druhého a zahájil palbu na izraelské vojáky.

Hamas ovládající Gazu tímto akčním dílem částečně odpověděl na poměry na Západním břehu, který ovládá konkurenční Fatah. Tam totiž kina k všeobecné spokojenosti fungují, přičemž ulice Nábulusu jsou posety plakáty s libanonskou filmovou hvězdou Hajfou Wehbíovou v těsných červených šatech.

Spustit audio