Filip o rozpočtu armády: Ano, pomáhá s covidem. Na to potřebujeme peníze, ne na zálohy za výzbroj

6. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vojtěch Filip
0:00
/
0:00

Vláda na svém prvním letošním zasedání neprojednala navrácení deseti miliard korun z rozpočtové rezervy ministerstvu obrany. Krácení výdajů do armády si vyžádali komunisté, kteří tím podmínili svou podporu státnímu rozpočtu na tento rok. „Ukazuje se, že to byl správný krok. Můžeme zajišťovat přesun vojáků, policistů a hasičů do služeb ve zdravotnictví, kde se ukazuje, že je to nutné. Kapacity nemocnic jsou vyčerpány,“ říká předseda KSČM Vojtěch Filip.

Připomíná, že kromě vojenských účelů se armáda využívá i na pomoc v České republice.

„Je otázka, jestli máme prostředky utratit za nákupy, které se budou realizovat v letech v letech 2022 až 2026 a platit zálohy podnikům. Nebo je použijeme z rezervy na krytí jiných povinností, které jsou ve zdravotnictví, anebo vůbec v boji proti covidu-19,“ navrhuje Filip.

Čtěte také

A poukazuje na to, že armáda loňský rozpočet ve výši 72 miliard nevyčerpala a letos má i po přesunu 10 miliard do vládní rozpočtové rezervy hospodařit se 75 miliardami.

„V tuto chvíli má silnější slovo ministr zdravotnictví než ministr obrany. Pandemická situace je vážná, pan kolega (za ANO Lubomír) Metnar bude muset posečkat, kdy se mu těch 10 miliard vrátí, nebo nevrátí, a bude muset začít jednat,“ vzkazuje šéf KSČM ministrovi obrany, aby jednal o odložení záloh na nákup techniky.

Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty je ale odebrání 10 miliard z armádního rozpočtu přímým útokem na bezpečnost země. „Já jsem s ním jednal za účasti premiéra a ministrů obrany a financí a shodli jsme se na tom, že toto tvrzení není správné. Žádným způsobem neohrožujeme bezpečnost republiky,“ trvá si na svém Filip.

Odpovědnost jsme unesli

Komunistům vadí, že rozpočet neodpovídá realitě, nejpozději v březnu nebo v dubnu proto má být přepracován. „Ale je to lepší, než aby bylo rozpočtové provizorium, které by v podstatě znemožnilo investice,“ podotýká.

Čtěte také

Filip zároveň nevylučuje, že se peníze do armádního rozpočtu vrátí, pokud vláda najde rezervy v jiných kapitolách: „V dubnu už budeme znát čísla za rok 2020, budeme vidět vývoj, zda se už ekonomika zvedá z deprese.“

„Zatím je pozitivní zprávou, že koronavirová krize nezasáhla páteřní průmyslové podniky – zasáhla restaurace a jídelny, fitness centra, kulturu a cestovní ruch. Ale páteřní ekonomika zůstala funkční, což ukázal vývoj plateb daně z příjmů a ukáže se to i na dani z příjmů právnických osob,“ věří místopředseda Poslanecké sněmovny.

Cílem komunistů je prý dostat zemi z ekonomické krize podle schváleného sedmiletého plánu stabilizace veřejných financí. „Ostatní chtěli udělat ještě větší dluhy, ale nebyli ochotní hlasovat pro státní rozpočet. Nechtěli nést odpovědnost, my jsme ji nesli a podle mého názoru i unesli,“ uzavírá Filip.

Jak se voliči komunistů dívají na to, že součástí rozpočtu je i daňový balíček, který je výhodnější pro bohaté než pro chudé? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související