Fico chce postavit hráz proti progresivismu. Ale nepostavil ani dálnici, zní ze slovenské opozice

28. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Slovenský premiér Robert Fico | Foto: Wiktor Dabkowski, Zuma Press / Profimedia

Poslechněte si rozhovor se slovenskými poslanci Romanem Michelkem (za SNS) a Martinem Dubécim (PS)

Slovenské opozici se v úterý nepodařilo prosadit zahájení nové schůze parlamentu, na které by se jednalo o vyslovení nedůvěry vládě Roberta Fica. Vládní poslanec Roman Michelko (za SNS) pro Český rozhlas Plus připustil, že kabinet je v pozici menšinové vlády. „Situace je mimořádně nezodpovědná vůči občanům této země, voličům koalice i opozice,“ reaguje na něj místopředseda parlamentu Martin Dubéci z Progresivního Slovenska (PS).

Další řádná schůze parlamentu bude v únoru, na které by se mělo ukázat, v jaké kondici je vládní koalice. Plánujete za opozici jednání s těmi poslanci, kteří byli vyloučeni ze strany Hlas? Nabídnete jim nějakou formu spolupráce?

Schůze začne už za týden, takže čas je intenzivní a tlačí na koalici. Nepovažujeme za náš hlavní úkol jednat s konkrétními poslanci. Jak přiznal i pan Michelko, nacházíme se v režimu menšinové vlády a už máme legislativu, která je nutná pro chod státu a u které hrozí, že neprojde.

Čtěte také

Situace je mimořádně nezodpovědná vůči občanům této země, voličům koalice i opozice. Jasně jsme deklarovali, že v případě, že chceme spojit parlament, tak o tom budeme diskutovat, ale součástí toho musí být i diskuse o předčasných volbách.

Chodím do podobných diskusí jako předseda poslaneckého klubu půl roku a před každou schůzí se bavíme o tom, zda parlament vůbec otevřeme. Paralýza vládnutí značně vysvětluje ostatní témata, na které jste se ptala pana Michelka, ať už jde o převrat, nebo ústavní dodatky. Jde o kolaps koalice, od kterého potřeba odvést pozornost.

Na kolik je aktuálně opozice jednotná? Robert Fico mluví o návrzích na ústavní změny a oslovit chce opoziční Křesťansko-demokratické hnutí (KDH). Víte, jak mu KDH odpoví?

Robert Fico chce postavit hráz proti progresivismu a nebyl schopný postavit ani dálnici do Košic z Bratislavy, takže jeho stavební projekty jsou pochybné.

Potřebuje minimálně jedenáct poslanců opoziční KDH. Myslíte si, že mu vyhoví? Jsou to i jejich témata, které prezentuje.

Dovolím si vás opravit, v momentu, kdy koalice není v počtu 79, tak ani jedenáct poslanců KDH nestačí.

Čtěte také

Zatím ale nevíme, jak to bude.

S ohledem na to, jaké jsou parlamentní počty a jaké jsou pochybnosti konzervativních poslanců opozice, si myslím, že cesta Roberta Fica k politickému úspěchu je velmi úzká. Budeme komunikovat s kolegy z KDH i z jiných klubů, aby neskočili na tuto hru.

Progresivní Slovensko představilo minulý týden kampaň za zachování členství v Evropské unii. Robert Fico několikrát zopakoval, že on nemá záměr opustit Unii. Tibor Gašpar, poslanec za Směr a místopředseda parlamentu, o tom vyvolal spekulace. Máte pocit, že to je důležité téma pro Slováky, které nyní chcete akcentovat, vzhledem k tomu, že nic takového zatím nehrozí?

Dovolím si říct, že hrozí. Vyjádření vládní koalice a zvlášť určitých kruhů ve straně Směr jsou takové, jako kdyby se připravovali na vystoupení z EU. Pan Gašpar nebo Fico začali mlžit až ve chvíli, kdy se lekli veřejného tlaku. Do té doby bylo zřejmé, že tu jsou velmi vlivné politické proudy v koalici, které by si přály rozpad Unie.

Zároveň víme, že Slováci napříč politickým spektrem chtějí být v Evropské unii. Nemůžeme nechat extremisty, aby unesli zahraničně-politické ukotvení Slovenska, právě proto, že jsou právě u moci v rozbité koalici.

Související