Fiala se má vyvarovat hloupých prohlášení o Patriotech, říká Vondráček. Zve k diskusi, říká Decroix
V úterý se poprvé schází nově zvolený europarlament. Ve štrasburském sídle zasedne i 84 poslanců, kteří před pár dny v čele se sedmi europoslanci hnutí ANO vytvořili frakci Patrioti pro Evropu. Ta ovšem čelí kritice například z úst premiéra Petra Fialy (ODS), že nahrává ruským zájmům. Podle místopředsedy hnutí ANO Radka Vondráčka Fiala svým chováním rozděluje společnost. „Hnutí ANO nerespektuje ústavní funkci předsedy vlády,“ namítá místopředsedkyně ODS Eva Decroix.
Jak se členství v Patriotech odrazí na domácí politické scéně? Právě kvůli prohlášení, že Patrioti slouží zájmům Ruska, nepřišli europoslanci hnutí ANO na schůzku za premiérem do Kramářovy vily. Nebylo na místě si ty neshody vysvětlit s předsedou vlády osobně, že hnutí ANO nesdílí proruské postoje?
Radek Vondráček (ANO): Nevím, do jaké míry stojí Petr Fiala o nějaké vysvětlení. Jako premiér by se takových hloupých prohlášení měl vyvarovat. Jestli měl několik let plná ústa toho, jak chce spojovat polarizovanou společnost, tak dělá celou dobu pravý opak.
Pozval europoslance z hnutí ANO, ti to odmítli.
Vondráček (ANO): Myslím si, že to na situaci vůbec nic nemění, ani na vnitřní politice. Je to v souladu s jejich principy, na kterých stojí. Sice kandidují, ale pak každý prosazují jiný názor v rámci koalice. Nejde o politiku a obsah, ale hlavně o to se tam dostat.
Čtěte také
Bude podle vás možná spolupráce vládní koalice s hnutím ANO v otázce podpory Ukrajiny jako dosud? Protože hnutí ANO opravdu dosud podpořilo vládní postoje směrem k Ukrajině. Pomoc, cvičení ukrajinských vojáků v Česku a podobně.
Eva Decroix (ODS): Je v zájmu Česka, aby tomu tak bylo. Je zřejmé, že pokud si Petr Fiala zve europoslance do Kramářovy vily, tak nejedná jako předseda politické strany, ale činí tak z pozice ústavní funkce, do které byl zvolen svobodnými volbami.
Pokud hnutí ANO nerespektuje ani to rozdělení ústavních funkcí a není schopno pracovat v rámci principů tak, jak jsou nastavené naší ústavou, tak podkopává právě samotný princip, jak jsme schopni jako 21 europoslanců zastupovat zájmy.
Že pozvání nepřijali vnímáte už jako nerespekt a podkopávání?
Decroix (ODS): Ano, přesně tak. A stejně tak jsem to vnímala v okamžiku, kdy se podobné zvaní, nezvaní a komunikace, nekomunikace děla v minulosti na Hradě.
Předseda vlády zve někoho k diskusi z pozice toho, že zastupuje Česko. Pokud někomu nestojí ani za to, aby tam přišel a třeba vyjádřil odlišné stanovisko, tak jsem upřímně zvědavá, jak bude možné spolupracovat se zástupci takové frakce, kteří nerespektují ani svobodně zvoleného premiéra.
A nezavřel jim sám Petr Fiala dveře svými vyjádřeními?
Decroix (ODS): Tím, že vyjádřím svůj politický názor, se kterým druhá strana nesouhlasí, nezavírám žádné dveře.
Různé názory panují i v hnutí ANO. Europoslanec Jaroslav Bžoch (ANO) řekl, že Patrioti by nebyli jeho první volba. Předseda správní rady think-tanku hnutí ANO Institut pro politiku a společnost Jan Macháček rezignoval na svůj post v radě kvůli založení Patriotů pro Evropu. Už dříve se s hnutím rozloučily europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Nemáte obavu, že Patrioti jsou i pro některé členy hnutí ANO příliš?
Čtěte také
Vondráček (ANO): Smíchala jste možná víc věcí dohromady. Paní Charanzová a Dlabajová to je úplně jiný příběh.
A předcházel tomu, kam následně směřovalo hnutí ANO?
Vondráček (ANO): Ty příčiny jsou úplně někde jinde. Ani jedna z jmenovaných nikdy nevstoupila do hnutí ANO. Prostě nikdy necítily loajalitu, neměly podporu hnutí. To je každopádně vnitřní politický vývoj.
Nejsou patrioti příliš mnoho pro členy hnutí ANO?
Vondráček (ANO): Já jsem přesvědčený, že máme jednu politiku, tu vnitřní i tu vnější. Žádná zahraniční politika není potřeba, když máme kvalitní tu vnitřní. Musíte mít jedny hodnoty. Ta frakce je postavena na tom, co nás spojuje a jinak necháváme suverénní státy, ať si dělají svoji politiku.
Poslechněte si celou diskusi nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Proč Unie zaostává? „Málo se spoléhá na trh,“ soudí ekonom. „Sociální stát je hodnota,“ tvrdí expert
Spojené státy ekonomicky předhánějí Evropskou unii. Proč tomu tak je a měla by se Evropa víc spoléhat na trh a méně na stát? Debatují Miroslav Singer a Patrik Eichler.
-
Ukrajinské naděje na brzký vstup do Unie budou zklamány, říká Bžoch. Přípravy nevadí, tvrdí Krutílek
Ukrajina odstartovala přístupové rozhovory s Evropskou unií. Bude to prospěšné jak pro Kyjev, tak pro unijní státy? Debatují europoslanci Bžoch (ANO) a Krutílek (ODS).
-
Kallasová šéfkou unijní diplomacie? Estonskou premiérku našla Unie ve správný čas, píše Bloomberg
Kallasová pelovala na lídry Evropské unie, aby brali vážně ruské hrozby, a to ještě před invazí na Ukrajinu. Její nominace je známkou toho, jak se mění unijní priority.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.