Evropští politici se přou o prodloužení licence pro kontroverzní herbicid glyfosát

28. listopad 2017

Členské státy Evropské unie v pondělí rozhodly o prodloužení licence na kontroverzní herbicid glyfosát na dalších pět let. Třeba společnost Monsanto ho používá ve svém přípravku na hubení plevele Roundup. Píše o tom řada evropských médií. Například server EU Observer připomíná, že pro hlasovalo18 členských zemí včetně Česka, devět proti a jeden unijní stát se zdržel. Německé “ano“ pro návrh významně pomohlo zastáncům prodloužení licence, protože i díky němu byla dosažena potřebná kvalifikovaná většina pro schválení návrhu, která musí zahrnovat státy s nejméně 65 procenty obyvatelstva Unie.

Proti obnově licence na dalších 5 let byly Belgie, Francie, Itálie, Řecko a další. Zatímco eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis řekl, že hlasování odhalilo přání většiny a schopnost kolektivního odpovědného rozhodování v Evropské Unii, v Berlíně podpora návrhu zkazila náladu před jednáním o příští vládní koalici, tvrdí EU Observer.

Německá sociálnědemokratická ministryně pro životní prostředí Barbara Hendricksová uvedla, že ještě nad ránem volala ministru zemědělství, křesťanskému demokratovi Christianu Schmidtovi, aby mu vzkázala, že s obnovou licence nesouhlasí. Dodala, že není možné se chovat takto, pokud mají mezi sebou strany případné německé vládní koalice vybudovat důvěru. Poslanec za Zelené Sven Giegold pak schválení označil za skandál. Německá vláda jím podle něj dala políček životnímu prostředí i spotřebitelům.

Boj pokačuje

Kritičtí byli také další evropští politici. Lucemburská ministryně životního prostředí Carole Dieschbourgová řekla, že hlasováním nezazněl jasný signál, který by vedl k postupnému zákazu glyfosátu a že boj tedy pokračuje. Ve Francii prezident Emmanuel Macron uvedl, že glyfosát by zakázal, jakmile se k němu najdou alternativy, nejpozději ale do tří let.

Sociálnědemokratičtí europoslanci, Francouz Eric Andrieu a Belgičan Marc Tarabella, uvedli, že osmadvacítka a Evropská komise nesou vinu, protože nedokázali pomoci lidem v nebezpečí. Naopak Britka Julie Girlingová z euroskeptické frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) řekla, že jí opětovné schválení herbicidu opravdu potěšilo a že znamená „vítězství zdravého rozumu nad nekončící kampaní zelených hnutí, která ignorují vědecké důkazy a veřejnost neopodstatněně straší“.

Bouře levicových europoslanců

Server EU Observer také zjistil, že už pár hodin po rozhodnutí se proti němu bouřila řada levicových europoslanců z Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Portál cituje názor českého poslance europarlamentu Pavla Poce z ČSSD, který si postěžoval, že poslanci nevolali po obnově licence, ale po postupném odstavení produktu. To mělo probíhat právě v příštích pěti letech, což odpovídá rezoluci přijaté na plénu Evropského parlamentu v říjnu.

Poc zareagoval rozčileně na poznámky španělské kolegyně z Evropské lidové strany (EPP) Pilar Ayusové. Politička řekla, že v nové debatě o glyfosátu zaznívala zkreslená, ba dokonce hloupá tvrzení. Adrian Bebb ze sdružení Přátelé Země varoval, že pět dalších let používání glyfosátu ohrozí naše zdraví a životní prostředí a znamená prý velkou porážku pro udržitelné zemědělství. Ředitelka Greenpace pro potravinovou politiku Evropské unie Franziska Achterbergová poukázala na to, že Evropská komise i většina vlád unijních států ignorovala varování vědců, požadavky Evropského parlamentu i petici veřejnosti. V té přibližně 1 milion a 300 tisíc občanů žádají Evropskou unii o zákaz glyfosátu.

Ostrý nesouhlas s bezpečností herbicidu

Dvě unijní instituce označily herbicid za bezpečný, ale některé neziskové organizace s nimi ale ostře nesouhlasí. Také Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí glyfosát do kategorie látek, které jsou pravděpodobně pro člověka karcinogenní. Výrobce herbicidu, firma Monsanto, už vzkázala, že pětileté povolení není dostatečné. Server EU Observer ocitoval tweet, ve kterém společnost tvrdí, že glyfosát splňoval podmínky k patnáctileté obnově licence.

Černá pšenice ve šlechtitelské stanici ve Stupicích

Francouzský deník Le Parisien píše, že vláda v Paříži se ohledně glyfosátu špatně sladila. Poukazuje na výrok ministra zemědělství Stéphane Traverta , který řekl, že má z dohody radost. To ale bylo v rozporu s názory dalších členů kabinetu prezidenta Macrona. Státní tajemnice ministerstva životního prostředí Brune Poirsonová na Twitteru napsala, že bez ohledu na hlasování v Bruselu chce Francie glyfosát vyřadit nejdéle do pěti let a snaží se hledat k výrobku použitelnou alternativu.

Radost ze shody

Ministr Travert podle deníku Le Parisien vyjádřil potěšení nad shodou dojednanou Evropskou komisí. Řekl, že se podařilo zabránit desetiletému schválení. Podle ministra je třeba dalších pět let ve vztahu k herbicidům využít pozitivně, ve prospěch zemědělství i životního prostředí. Travért chtěl prodloužení licence na 5 až 7 let, jeho ministerský kolega z čela resortu životního prostředí Nicolas Hulot jen tříleté.

Pozici Paříže vzápětí vyjasnil prezidentský palác. V komuniké vydaném úřadem vlády stojí, že Francie výsledku hlasování lituje a přeje si, aby na ně rychle zareagovala Evropská komise. Prohlášení žádá, aby Komise přišla s návrhy na reformu unijního způsobu hodnocení chemických látek. Sám prezident Macron pak ještě na Twitteru uvedl, že vyzval vládu, aby se zasadila o zákaz glyfosátu ve Francii, jakmile budou na trhu alternativní produkty. To by se mělo stát nejpozději za tři roky, píše francouzský deník Le Parisien.

autor: mam
Spustit audio