Eva Turnová: Změny
Všechno se pořád mění, často dost zbytečně. Bílý člověk sám sebou zdomestikovaný se v průběhu let vypracoval na těžkého neurotika, hračičku, zmítaného vymýšlením nových technologií.
Vymyslel spoustu přístrojů, strojů, postavil si dům ve tvaru lízátka, ulity, penisu, písmene X, vysouvací, na kolečkách a se stromem prorůstajícím kuchyní, který jediný by mu mohl připomenout, že kdysi dávno už funkční obydlí měl.
Čtěte také
Mohl krásně dřepět před domem a pozorovat, jak teče voda nebo pochodují mravenci. Místo toho pořád do něčeho šťourá, přičemž mraveniště rozkope a vodu zastaví. Pod horou Říp staví trať pro rychlovlak, který bude krajinou projíždět třísetkilometrovou rychlostí, a ze země zaslíbené, zvěře a ptáků plné se stane nervácké prostředí s dominantou další liniové stavby.
Kde bylo dřív nebe
Na pár let jsem se zamyslela a všechno bylo jinak i v Praze. Z masny u Václaváku prodejna repasovaných mobilů, z divadla Semafor sekáč, z jednoho kamaráda homeless a z druhého ředitel firmy Sherlock. Zjišťuju, že nevím, co se přestalo nosit a co už se neříká.
Čtěte také
Chci se uklidnit a jít na pivo s kamarádem. Dáme si sraz pod legendárním viaduktem u Výstaviště naproti domu, kde jsme strávili dětství a popsali ho zenovými nápisy, například „nikdy jsem tu nebyl“.
Po příchodu na sraz zjišťuji, že viadukt je zbouraný kvůli stavbě rezidenční čtvrti. Hledám byt dotyčného kamaráda, který není na zvonku, protože se mezitím stal přítelem kamarádky mého nynějšího přítele v bytě, kde už dávno bydlí známý přítelovy kamarádky.
Sedám si rezignovaně na kraj chodníku, což bylo ještě v devadesátkách docela cool a stávám se terčem posměchu jezdců na koloběžkách. Podívám se nahoru, tam, kde bylo dřív místo pro nebe. Zorničky se zastaví o billboard s nápisem: „Agáta Hanychová chystá svatbu“. Alespoň něco se nemění…
Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.