Eva Turnová: Vláda je neskladná a jede z Kladna
Přijala jsem nabídku od celkem známého časopisu mít vlastní rubriku s formátem sloupku.
Pár měsíců všechno šlape, a najednou se něco stane... jakoby přestalo jít o kvalitu obsahu, ale spíš o to, aby někomu něco „nevadilo“; nastoupí autocenzura hraničící se zbytečnou zpovykaností redaktorů.
Eva Turnová: Palach 2018. Tak vo co mu šlo?
Jdu domů z premiéry filmu o posledních měsících života Jana Palacha.
Začnou se rozjíždět opravy mých jinotajů, slovních hříček, erotických rozšafností, politická témata začínají být úplně tabu.
Jsem právě na Novém Zélandu, ze kterého posílám dva pravidelné sloupky. Obratem mi přijde mail s názvem „Ad sloupky“, což nevěstí nic dobrého.
„Název „Zélandská kiwipedie“, jsme přejmenovali na ‚Z hobití díry ke svítícím červům‘, kvůli srozumitelnosti. A krom toho váš předchozí sloupek časově nenavazuje na ten dnešní, minulý je ze Zélandu a dnešní je z cesty tam.“
Nedá mi to a odpovím: „Sloupky jsou přece od toho, že se v nich člověk pohybuje v čase, jak se mu zlíbí.“
„Korektorka říká, že to může čtenáře lehce zmást,“ dovídám se.
„Jako že si budou myslet, že jsem na Zélandu nejdřív byla a teprve pak jsem tam přiletěla?“ Žádná odpověď.
Bohužel Vám musím oznámit
Dalším oříškem pak bylo období lednových voleb. Aktuální sloupek jsem totiž zakončila žertovnou básničkou s dvojverším: „Já zcela jasno ještě nemám; jen ať to není žádnej eman…“
Daniel Kroupa: Potíže s lidem
Jak je obecně známo, starořecké slovo „demokracie“ znamená vládu lidu. Pokud si však někdo myslí, že je také obecně známo, co v této souvislosti znamená slovo „lid“, pak se mýlí.
Za minutu přijde mail s názvem. Ad sloupek/volby: „Povede se, prosím, jiný neprezidentský sloupek?“
„Ale no tak, vždyť je to legrace,“ reaguji. „Volby jsou tady ale citlivé téma a jiní vnímají legraci jinak. Pošlete náhradní sloupek nebo upravte konec.“
„Tak tam dejte ‚já zcela jasno ještě nemám, z kandidáta od ‚Z‘ tiše sténám‘.“ Opět žádná odpověď.
V nedávném sloupku jsem se letmo zmínila o tom, že vláda je rozkladná, chtěla jsem redakci ušetřit čas a napsala jsem rovnou pár alternativ: „Pokud je věta ‚vláda je rozkladná‘ už moc, navrhuji ‚vláda je neskladná‘ případně ‚vláda jede z Kladna...‘
Přišla tato odpověď: „Ad vaše rubrika. Bohužel Vám musím oznámit, že Vaše sloupky už nadále v našem časopise vycházet nebudou.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.