Eva Turnová: Proslov premiéra

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Premiér Andrej Babiš
0:00
/
0:00

Všichni s napětím sledují současnou situaci, která souvisí s šířením nového typu koronaviru po celém světě.

I mnozí státníci, kteří si mysleli, že jejich zemi se pohroma vyhne, jsou zaskočeni. 

Donald Trump prostřídal celou škálu reakcí od „tento virus se USA netýká“ přes „máme ho pod kontrolou“ až po „jsme ve válce“. Trump se zjevně a rád stylizuje do role válečného prezidenta, který nikdy nezapomene zdůraznit, že „čínský virus k nám byl zavlečen“.

Spousta lidí namítá, zda jsou v současné době kritika a hodnocení vlády vhodné. 

Jenomže zatěžkávací zkoušku zažíváme všichni. V téhle zkoušce bychom chtěli jak prezidentovi, tak svému premiérovi věřit. 

Pocit důvěry musí být podložený tím, že dotyčná osoba je konzistentní, že existuje souvislost mezi tím, co říká a co dělá. U Andreje Babiše (ANO) zatím není konzistence ani mezi tím co říká a říká. Jeho poslední mimořádný proslov byl pro všechny velkým překvapením. Z obrazovky se na nás totiž díval Mirek Dušín.

Pro strach uděláno

Prvním vysvětlením s jistou mírou nadsázky je, že do této doby připravovala jeho projevy manželka Monika, odtud všechny motýle a netopýre. Jenže těsně před projevem dostal Andrej sms: 

„Miláčku, Dáša mě poprosila o pomoc s rouškama. Šití mi vždycky šlo.“ 

Andrej odpověděl: „Dobře, ale nezapomeň na proslov.“ 

Monika: „Hned u první roušky jsem si projela malíček jehlou, klesá mi imunita, nestíhám.“ 

Andrej Babiš byl na celý proslov úplně sám. Proto je z jeho výrazu patrná naléhavost. Čínský premiér mu během poslední návštěvy dal rychlokurs buddhismu, a tak se Andrej alespoň pokouší celou dobu soustředit na jeden bod na zdi. 

Druhé vysvětlení: Dosavadní moniking přešel v řadový marketing, proslov premiérovi napsal Marek Prchal a Babiš ho četl z obrazovky. Všem upřímně poděkoval a omluvil se za chyby, které mu rádi odpustíme. 

Důchodci, kterým se během několika dní třikrát změnila doba návštěv v samoobsluze, jsou nakonec rádi, že si procvičí paměť. Zdravotníci bez respirátorů se připraví na situaci, která bude třeba ještě horší než tahle. 

A my ostatní si doma pořádně uklidíme. Jedná se o takzvaný „pekelníkův trik“, mluvit tak, aby se antibabišovci nažrali a Babiš zůstal celý. 

Třetí vysvětlení je, že premiér ze dne na den prozřel. Uvěřil v Boha a pochopil, že teď je chvíle, kdy vědomě tvoříme nové paradigma naší doby, každý sám. 

A že odpovědnost za naše činy je větší než dřív. V této verzi se stal Babiš opravdovým Dušínem.

Těžko říct, která z variant je pravdivá. Mějme pro jistotu pro strach uděláno, a kdo uděláno nemá, tomu ho Andrej osobně doveze.

Autorka je spisovatelka a rockerka