Eva Turnová: Pivo s Madeleine

25. březen 2022

Je málo politiků, kteří si i po dlouhém období ve funkci zachovají zdravý rozum, přirozené chování a navíc vtip. Jednou z nich byla Madeleine Albrightová, kterou jsem poznala, když jsme v roce 2010 s kapelou Plastic people letěli pokřtít nové CD do USA.

V newyorském klubu Joe´s pub pokřtila naše cédéčko trojice kmotrů: velvyslanec Martin Palouš, kníže Schwarzenberg a Giorgio Gomelski, první manažer Stounů.

Čtěte také

Pak jsme odjeli na benefiční aukci do manhattanské čtvrti Bowery, pořádanou na počest Allana Ginsberga, otce všech beatniků. Modře laděný interiér působil neuvěřitelně mysticky, jako z filmu od Davida Lynche. Vejdu do sálu, kde k tanci zpívá Debbie Harry, zpěvačka z Blondie. Normálně netančím, ale tohle nejde vynechat.

Komíhám se humpolácky do rytmu písní kvarteta, když najednou zahlédnu povědomou tvář kytaristy od Patti Smith.

„Ty jsi Lenny Kaye,“ vyhrknu.

„A co jako?“

„Nic, jenom že jsi můj idol.“

„Pojďme si na to připít,“ navrhne Lenny a táhne mě k baru.

Čtěte také

Nakonec jsme probrali všechno možné, shodli se na tom, že druhá a čtvrtá skladba na poslední desce jsou nejlepší, protože je složil on, a že až budou hrát s Patti v Praze, tak mě napíše na guest list.

Následující večer jsme měli koncert v drsné washingtonské čtvrti v klubu Black Cat, kam Václav Havel přivedl Madeleine Albrightovou. Madeleine vešla do šatny, usmála se a řekla, že si s Plastikama vždycky chtěla dát pivo.

„Bohužel tady nemáme korbele,“ uděláme slovní vtípek na její dívčí jméno. Madeleine pohotově reaguje: „Já jsem to pochopila, klidně zvládnu pít z plechovky,“ a culí se do brože s Hradčany. „A jak se vám tu líbí?“

„Eva se nám včera zakoukala do kytaristy od Patti Smith,“ řekne někdo. „Kroužila, kroužila, ale nedokroužila.“

„Ježiš, a co s tím budeme dělat?“ spráskne ruce starostlivě.

„Za pár měsíců hraje v Praze,“ řeknu.

„Tak koukej dokroužit.“

Eva Turnová

O rok později mi na oslavě Havlových narozenin v Doxu pošeptala: „Tak co ten Lenny?“

„Hrál tady. Věnoval mi písničku.“

Byl to opět krásný večer.

Druhý den vyšla v Blesku fotografie s popisem: „Vyděšená Madeleine Albrightová ve společnosti posledních hipíků v Čechách.“

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio