Erik Best: Prezident jako člen establishmentu s dobrou pověstí

16. leden 2018

Dá se vyvodit něco z prvního kola letošních prezidentských voleb pro budoucí kandidáty? Snad to, že úspěšným kandidátem se může stát jen člen vysokého establishmentu, který se zároveň těší dobré pověsti.

První tři za cílovou páskou tuto podmínku splňovali (alespoň tedy u velkého počtu voličů).

Miloš Zeman je dlouholetý politik, Jiří Drahoš byl dlouholetým předsedou Akademie věd ČR a – na poněkud nižší úrovni co se establishmentu týče – Pavel Fischer byl významným státním zaměstnancem a diplomatem.

Zbývající kandidáti sice byli veřejně činní, ale takovou kvalifikaci neměli. Mirek Topolánek je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. I on je členem nejvyššího establishmentu, ale s tou reputací nějak pokulhával.

autor: Erik Best
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.