Erazim Kohák: Zelená svatozář

29. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Arnošt Goldflam

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Kniha Erazima Koháka Zelená svatozář patří k základní literatuře českého environmentálního myšlení. Poprvé vyšla v roce 1998 a jako vůbec první se v českém prostředí systematicky zabývala ekologickou etikou.

Vznikala původně jako podklad pro přednášky filozofa a publicisty Erazima Koháka na Karlově univerzitě. Profesor Kohák se narodil 21. května 1933 v Praze. V letech 1948 až 1989 žil v exilu.

Profesor Erazim Kohák

Název jeho knihy Zelená svatozář odkazuje k tomuto mottu: „Pozoroval jsem lidového řezbáře, jak své dílo zpestřuje zbytky modelářských laků. Právě natíral apoštolům svatozáře na zeleno. Vracel jsem se tehdy z ekologické konference, a tak jsem se zeptal, jaký význam má ta zelená svatozář. Řekl zamyšleně: ‚Došel mi žlutý lak.‘“

Ekologická krize je pro Koháka právě tou dobou, kdy došel žlutý lak. Kniha Zelená svatozář obsahuje tři části – O lidech a ostatních zvířatech, O lidech a ostatní přírodě a Strategie v ekologické etice.

Jejím účelem je předložit čtenáři přehled současného filozofického myšlení o lidském pobývání na Zemi v době, kdy dochází k jejímu ohrožení. Kohák uvádí myšlenky různých autorů – i těch, se kterými nesouhlasí, staví je proti sobě a nabádá čtenáře, aby si utvořili vlastní závěry.

Čte Arnošt Goldflam v režii Zdeňka Kozáka. Pro rozhlas připravila Alena Blažejovská. Pětidílná četba byla natočena v roce 1999.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.