Energetika se dá použít k válečným cílům a Rusko je v tomto ohledu mistr, připomíná expert

28. leden 2019

I přes americké hrozby sankcemi a trvající napětí v Černém moři hodlají evropské energetické firmy dostavět plynovod Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem. Zvýší projekt energetickou závislost Evropské unie na Rusku, nebo se celá stavba zbytečně politizuje?

„Německé vládě nezbývá nic jiného než pokračovat. Jde o čistě bezpečnostní záležitost, protože tranzit přes Ukrajinu je riziková záležitost,“ uvedl v pořadu Pro a proti analytik poradenské firmy ENAS Vladimír Štěpán.

Podle něho mají německé firmy tím, že projekt financují, převahu nad Ruskem. „V každém kontraktu máte obrovské penalizace za každý nedodaný kubík. Proto se zatím nestalo, že by Rusko komukoliv krátilo plyn... Je to i ekologicky výhodné, protože německé ovzduší je jedno z nejhorších v Evropě.“

Dívám se na to obchodně, ekonomicky i z hlediska bezpečnosti... Pro Česko by zastavení projektu znamenalo škody 10 miliard a zhoršení životního prostředí... Všechny státy v Evropě zuřivě bojují o to, aby přes ně tranzit plynu šel. Závislost na Rusku řeší jen Česko, ale nenajdete stát, který na to takto kouká.
Vladimír Štěpán

Analytik připomněl, že Rusko si nemůže vybírat trasu, kudy plynovod půjde. „Obrovský přínos pro Německo je, že nebude platit tranzitní poplatky přes Polsko, Slovensko a Česko. Zlepší se jim výrazně i čistota ovzduší. Má to tedy několik jasných přínosů.“

„Německo má velmi silné zbraně vůči Gazpromu, to jsou ty komerční a ekonomické. Po celou dobu, co bude Nord Stream v provozu, stále visí ve vzduchu, že v případě krize, kterou by Evropská unie považovala za zásadní, může nějak zasáhnout,“ věří Vladimír Štěpán.

Financování ruské vojenské mašinerie?

„Nord Stream 2 je špatný z důvodů vojensko-strategických, národně bezpečnostních a normativních,“ vysvětlil Jan Šír z Katedry ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK.

Vzájemná závislost mezi dodavatelem a odběratelem není zárukou stabilního vztahu, upozornil expert. „Problém projektu Nord Stream 2 je, že vytváří dodatečné dopravní kapacity, což Rusku umožní vybírat si tranzitéry, a tak bude mít možnost i selektivně odstřihávat neposlušné země mezi Německem a Ruskem.“

Evropa je ve schizofrenní situaci, kdy skrz podobné energetické projekty financuje ruskou vojenskou mašinérii. Ta je používána nejen proti Evropě... Když rozjedete nový gigantický projekt tohoto typu, tak vysíláte velmi špatný signál do Ruska, že i s tímto chováním mohou Rusové rozvíjet vztahy v jakékoliv oblasti, a to je špatně.
Jan Šír

Vůči Německu a České republice si zatím Rusko toto chování nedovolilo. „Ale dovoluje si to vůči jiným zemím, konkrétně těm, které už Ruskem byly vojensky napadeny, nebo jsou nejvíce ohroženy pokračujícím ruským tlakem.“

„Rusko-ukrajinská válka, která probíhá od roku 2014, je učebnicovým příkladem toho, že i energetika se dá použít k válečným cílům a Rusko je v tomto ohledu mistr,“ varoval Jan Šír.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.