Endokrinolog prof. MUDr. Petr Vlček, CSc. o karcinomu štítné žlázy

27. říjen 2015

Při léčbě stále ještě relativně vzácného onemocnění, karcinomu štítné žlázy, se potkávají lékaři z oboru endokrinologie a nukleární medicíny. Hostem Studia Leonardo je dnes prof. MUDr. Petr Vlček, přednosta kliniky nukleární medicíny a endokrinologie 2 . LF UK a FN Motol.

Karcinom štítné žlázy je sice relativně vzácné onemocnění (představuje pouhé 1 % všech malignit), je ale nejčastějším zhoubným nádorem v endokrinologii (90 % endokrinologických malignit). V České republice je popisováno až 600 nově zachycených případů karcinomu štítné žlázy ročně a jeho výskyt stoupá, dílem také díky zlepšené diagnostice.

Prof. MUDr. Petr Vlček se zaměřuje na diagnostické a léčebné postupy u tyreopatií, využití metod nukleární medicíny, léčbu karcinomů štítné žlázy otevřenými zářiči a onografickou diagnostikou tyreopatií a endokrinních orbitopatií. V letech 1987-1989 měl zásadní podíl na zavedení sonografie štítné žlázy do oboru endokrinologie jako standardní vyšetřovací metody.

Prof. Petr Vlček je mimo jiné členem výboru České a Evropské endokrinologické společnosti a 1. místopředsedou České společnosti nukleární medicíny a také členem Evropské společnost nukleární medicíny (EANM).


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.