Egyptské ženy byly rovnocenné před soudy, stejná práva jako muži ale neměly
Ondřej Houska a historik Břetislav Vachala zamýšlejí nad postavením žen ve starém Egyptě. Ženy byly totiž rovnocenné v soudním systému, úplně stejná práva ale neměly. Mohly vystupovat jako svědkyně, žalobkyně nebo obhájkyně.
Byly zodpovědné i za své zločiny, které spáchaly. Také mohly vlastnit majetek svým vlastním jménem nebo se věnovat profesím, které jim zajišťovaly ekonomickou nezávislost na jejich mužských příbuzných – mohly praktikovat medicínu, mít na starosti peníze a provádět transakce s nemovitostmi.
Ale už sňatek byl považován za dohodu mezi manželem a manželkou o celoživotním závazku rovnocenného partnerství, který může být porušen pouze smrtí.
V první části pořadu pak najdete ohlédnutí za událostmi z července 1989. Na webu poslouchejte do 3. srpna 2024.
Související
-
Egypt dotuje lidem chléb, zároveň staví nové a velkolepé hlavní město
V Egyptě roste zhruba na půl cesty mezi Káhirou a Suezem nové hlavní město. Megaprojekt a mnoho dalších staví egyptská vláda v době, kdy dotuje lidem jídlo.
-
Egypt se stává domovem pro stále více Čechů. Rostoucí ceny v Evropě tento trend jen urychlují
V Hurghadě přibývá Čechů, kteří si tam kupují apartmány a usazují se tam nastálo. Jen za uplynulý rok skončila v majetku českých občanů asi stovka egyptských bytů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.