Eduard Freisler: Trumpova vybělená Amerika
Americký prezident Donald Trump zaplavuje svou zem celou řadou výnosů, v nichž slibuje Americe zlatou éru. Má za to, že mu k tomu pomohou masivní škrty ve federální správě, deportace nelegálních přistěhovalců a nakonec i cla, jež uvalil třeba na Evropskou unii a Kanadu.
Ponechám teď stranou to, zdali celní válka s Kanadou, s tímto nejbližším a nejpříjemnějším spojencem, který Amerika v posledních dekádách měla, je prozíravé rozhodnutí. A přejdu i koketování Trumpa s Vladimirem Putinem na úkor Ukrajiny, dalšího spojence USA.
Čtěte také
Je ale zcela nehorázné, co se v posledních dnech děje ve federálních institucích, jakou je třeba Pentagon. Na příkaz Trumpa tam úředníci z webových stránek vymazali zmínky o vojácích tmavé pleti, a to včetně jejich dobových fotografií. Odstraněni byli i vojáci hispánkého původi či ženy ve zbrani.
Z webových stránek ministerstva obrany tak například zmizely příběhy letců z Tuskegee. Jen připomenu, jednalo se o statečné černošské piloty, kteří byli za druhé světové války stíhacími piloty a za něž se zasazovala i někdejší první dáma USA Eleanor Rooseveltová.
V té době byla americká společnost rasově segregovaná a rasisté věřili, že černí muži nejsou na tuto práci dost chytří. Samozřejmě se ukázalo, že to není pravda.
Agresivní kulturní bojovník
Tito piloti, i když byli doma považováni za občany druhé kategorie, doprovázeli americké bombardéry při přeletech nad Severní Afrikou, Itálií, Německem či Francií a účastnili se i přímo leteckých soubojů s nepřáteli.
Čtěte také
Zaslouží úctu a obdiv. Americký prezident by jim měl při každé příležitosti salutovat a pečlivě chránit jejich odkaz. On se ale chová jako nějaký komunistický cenzor. A je teď celkem vedlejší, že Pentagon záznamy o těchto pilotech a dalších černošských vojácích na stránky vrátil.
Jiné příkazy totiž zůstávají. Trump zrušil například významná data spojená s Afroameričany, jako například Juneteenth, den, kdy si Amerika připomínala emancipaci otroků z roku 1863. Ponechává ale veřejné akce připomínající jiné kultury jako například oslavy svatého Patrika, patrona Irů.
Donald Trump se za dva měsíce od inaugurace chová jako agresivní kulturní bojovník. Všechno, co není konzervativní a bělošské, je hodno zákazu, omezení či je vymazáno. Je nutné dodat, že pokud si nějaký bělošský konzervativec dovolí prezidenta kritizovat, čelí rovněž útokům a snahám Bílého domu takového člověka zdiskreditovat.
Zdá se ale, že polovině Ameriky Trumpovy snahy „vybělit“ USA nijak nevadí, což naznačuje, v jak hlubokém morálním marasmu se Amerika ocitla.
Její prezident plive na záda velikánů, jakými byli a jsou piloti Tuskegee.
Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Americe
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.