Eduard Freisler: Pozor na ně! Na ty druhé

3. listopad 2024

Před cestou na americký venkov za příznivci Donalda Trumpa, kde jsem v říjnu strávil několik týdnů, mě moji liberální přátelé v New Yorku varovali: Pozor na ně! Jsou to nebezpeční fanatici, rasisti, idioti, zvláštní stvoření! 

Tito přátelé z tábora Kamaly Harrisové se při zmínce jména Trump vždy pustí do nekonečného láteření. Jejich nenávist, stejně jako posměch jsou nezastavitelné. Mnozí další mluví o svém mentálním zdraví, které jim Trump ničí.

Čtěte také

Pokusil jsem se jim říci, že i trumpisté nenávidí, vysmívají se a trpí psychickými problémy. Mají například obavu, že by Kamala Harrisová a její lidé rozjeli takový ekonomický model, který by je přivedl na mizinu a uvrhl do chudoby.

Moji přátelé neměli pochopení a rychle ztráceli trpělivost, než mě zahrnuli lavinou stížností, apokalyptických proroctví a nadávek. V tom se vlastně podobají trumpistům. Ani oni nesnesou dialog a mají tendenci jej rychle umlčovat přednáškami plnými sarkasmu, hněvu a agresivity.

To je snad jediná podobnost. Jinak se jedná o dva bez přehánění nesmiřitelné kmeny, které se už dlouhé roky nesnášejí.

Konspirační teorie

V USA jsem žil mezi lety 2008 a 2018 a mohu říci, že se jejich vzájemná nevraživost jen a jen prohlubuje. Co jsem ale na svých cestách minulý měsíc zaslechl vůbec poprvé, bylo výslovné přání nastolit v Americe autokracii. Přání, které  vycházelo výhradně z kmene červených kšiltovek. Trump by to měl vzít do ruky, protože jen on ví, jak Ameriku postavit na nohy, hlásali stoupenci bývalého prezidenta.

Čtěte také

Jeho prohlášení, že by byl diktátorem jen jeden den, sice považuji za pouhou rétorickou exhibici, jeho mnohá další slova jsou ale ve své podstatě strašidelná.

Donald Trump například naznačil, že by konzervativní političku Liz Cheneyovou postavil před popravčí četu. Donald Trump mluví o vnitřním nepříteli, který je horší než Rusko a Čína. Donald Trump o liberálech říká, že to je havěť.

Kdybych zavřel oči a odmyslel si (neodmyslitelný) Trumpův hlas, měl bych pocit, že jsem kdesi na komunistické Kubě nebo v socialistické Venezuele. Trump se zbožňuje jako kdejaký diktátor.

Čtěte také

Kdysi by taková rétorika, chování a výhrůžky jakéhokoliv kandidáta na šéfa Bílého domu v očích amerických voličů diskvalifikovaly. Trump má ale solidní šanci na to se v úterý opět stát americkým prezidentem.

Vzpomněl jsem si několikrát na jiného republikánského kandidáta na prezidenta – na Johna McCaina. Jedna z voliček McCainovi během volební kampaně v roce 2008 řekla o Baracku Obamovi, že je to Arab, míněno ve smyslu terorista. Republikán ji zarazil, vzal jí mikrofon a opáčil, že to není pravda, a Obamu označil za slušného člověka. Nesouhlasil s ním jen v politické rovině.

Trump by tohle nikdy neudělal. Nechal by takovou ženu topit se v konspiračních teoriích a žluči. Onen mítink by nechal „plynout“ a změnil by ho v ohavnou show, kterou on a jeho hosté předvedli před pár dny v newyorské Madison Square Garden.

Eduard Freisler, novinář a autor knihy Venezuela: rozklad ráje

Jen připomenu. Jím pozvaní řečníci v této nejslavnější aréně světa, jak je tento sportovní a kulturní stánek přezdíván, postupně označili Portoriko za plovoucí ostrov odpadků, demokraty za spojence teroristů, Harrisovou za antikrista či za figurku, kterou řídí pasáci.

Donald Trump se na této vlně vytékající přímo z kanálu veze už delší dobu. A takto zablácený, smradlavý a odpudivý může doplout až do Bílého domu.

Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Americe

Spustit audio