Ebola likviduje africkou turistiku

7. listopad 2014

Současná epidemie eboly v západní Africe nemá jenom přímé zdravotní důsledky v zasažené oblasti, ale týká se i mnoha zemí, které s nákazou vůbec nepřišly do styku. Zahraniční turisté hromadně ruší dovolené i cesty na safari, které plánovali dlouho dopředu.

Afričtí vládní představitelé se obávají, že by nižší příjmy z turismu mohly mít vážné důsledky pro tamní ekonomiku.

Více než polovina provozovatelů afrického safari zaznamenala pokles rezervací o 20 až 70 procent. Ukázal to průzkum pěti set společností, který provedl nedávno server SafariBookings.com.

„Před epidemií eboly to byl velký hit, ale situace se stále zhoršuje,“ řekl deníku USA Today Wouter Vergeer, zakladatel citovaného nizozemského serveru.

Čtěte také

Rapidně klesající zájem o africké safari navíc neovlivní pouze jeho provozovatele, dotkne se i dalších profesí. Podle amerického velvyslance v Jihoafrické republice poskytne každý turista příjem pro osm pracovních míst, například v oblasti dopravy, pohostinství, zemědělství a dalších.

Oblíbené turistické destinace v jižní a východní Africe jsou navíc tisíce kilometrů vzdálené od ohniska epidemie krvácivé horečky. Milovníci safari jezdí například do Keni, Botswany, Zambie, Zimbabwe, Namibie a Tanzanie.

„Ironicky řečeno – epidemie eboly není problém. Problém je epidemie ignorantství,“ stěžuje si na stránkách USA Today americký velvyslanec Ebrahim Rasool.

Naráží tak na skutečnost, že se lidé nevyznají v geografii afrického kontinentu. Mnohem blíž ebole jsou podle něj oblíbená evropská města, jako je Madrid nebo Paříž.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: smi
Spustit audio