Důstojný soupeř argentinských mravenců

Mravenec argentinský (Linepithema humile)
Mravenec argentinský (Linepithema humile)

Invazivní argentinští mravenci zřejmě narazili na rovnocenného soupeře. Tím je rovněž invazivní druh bodavých mravenců z Asie.

Mravence argentinský (Linepithema humile) pochází z Jižní Ameriky, ale jako invazivní druh se vyskytuje téměř po celém světě. Je agresivní, teritoriální a vytváří superkolonie, v nichž žijí tisíce královen a miliony dělníků. Vytlačit tyto vetřelce se zatím nepodařilo žádnému druhu mravenců. Druh, který by to mohl dokázat, však zřejmě přece jen existuje. V roce 2008 si vědci ze Severokarolínské státní univerzity všimli, že na území, kde se nachází superkolonie argentinských mravenců, žije ještě jiný invazní druh – asijští bodaví mravenci (Asian needle ants) druhu Pachycondyla chinensis. To bylo nečekané, protože mravenci argentinští normálně na svém teritoriu žádný jiný mravenčí druh netolerují.

V dalších letech vědci zjistili, že argentinští mravenci bodavý asijský druh ignorují. Ten toho využívá a mravence argentinské pozvolna vytlačuje. Umožňuje to skutečnost, že asijští mravenci tolerují nižší teploty. Na jaře začínají být aktivní ještě v době, kdy jsou jejich argentinští konkurenti strnulí chladem. Jsou tak o krok napřed a navíc mohou kolonizovat širší rozsah území. Vědci proto nevylučují, že asijští bodaví mravenci se nakonec stanou dominantním invazivním druhem.

Zdroj: North Carolina State University, PLOS ONE