Držení partnera za ruku přispívá podle vědecké studie k úlevě od bolesti

6. březen 2018

Na stránkách časopisu Reader´s Digest se můžeme dočíst o úlevě od bolesti bez nepříjemných vedlejších účinků. Takovou možnost prý poskytuje dlaň partnera nebo partnerky. Plyne to z nové studie neurovědců z Coloradské univerzity v Boulderu. Výzkum vedl odborník na léčbu bolesti Pavel Goldstein.

Autoři studie připomínají, že dotyk je už dlouho považovaný za důležitou hodnotu. Například kontakt kůže matky s kůží nedonošených dětí pomáhá omezit stres, dává dětem větší pohodlí a přispívá k jejich vývoji. Vědci už rovněž vědí, že partnerské páry nevědomky synchronizují své aktivity, například při společné chůzi. Když jsou pospolu, dochází prý také k synchronizaci srdečního tepu a dechového rytmu.

Bolesti byly vystaveny ženy, muži jen drželi za ruce

Výzkum, na kterém se podílely také expertky z univerzity v Haifě Simone Shamayová-Tsoory a Irit Weissmanová-Fogelová je však prvním, který se synchronizací párů zabývá ve vztahu k bolesti a dotyku.

Studie, kterou vědci zveřejnili ve vědeckém časopise Scientific Reports se zúčastnilo 22 heterosexuálních párů v dlouhodobém vztahu ve věku 23-32 let. Výzkumníci jim měřili srdeční tep a rytmus dechu v době, kdy ženy vystavili vždy na dvě minuty mírné bolesti. Páry se buď držely za ruce, nebo je vědci požádali, aby ruce spojeny neměly. V třetím případě spolu partneři nebyli vůbec.

Dotyk namísto tišících prostředků

Když byli žena a muž v téže místnosti, srdce a dech měli sladěné, bolest toto spojení přerušila. Když jim ale vědci dovolili chytit se za ruce, nejen že došlo k opětovné synchronizaci srdečního tepu a dechu, ale žena také méně cítila bolest.

Goldstein odhaduje, že sladěný rytmus srdce a dechu možná vytváří klidový analgetický efekt, má tedy protibolestivé účinky. „Jak se zdá, bolest zcela přerušuje synchronizaci v páru, dotyk ji ale znovu obnovuje,” vysvětluje vědec. Autoři studie doufají, že jejich výsledky přispějí k diskusi o hledání alternativ k lékům na bolest na bázi opiátů, uzavírá časopis Reader´s Digest.

autor: mam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.