Dotujme ty zemědělce, kteří něco produkují. Ať jsou velcí, nebo malí, žádá poslankyně Balaštíková
V příštím roce by mohlo být na pultech českých obchodů 55 % českých výrobků a podíl by se každoročně zvyšoval tak, aby jich v roce 2027 bylo 85 %. Tento pozměňovací návrh podepsalo 25 poslanců napříč stranami. Jde o podporu českého zemědělství, nebo o návrat k socialismu a podporu pro holding Agrofert?
Čtěte také
„Za 30 let se ukázalo, že gentlemanská dohoda s nadnárodními řetězci není možná a že je třeba to dělat jinak než dohodou,“ říká v pořadu Pro a proti předkladatelka návrhu, poslankyně Margita Balaštíková (ANO).
Europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) by také byla ráda, kdyby většina potravin v českých obchodech byla z místní produkce. „Ale tímto způsobem se toho rozhodně nedosáhne,“ tvrdí
Podle ní se musí rozhodnout především spotřebitel sám. „Zákazy a příkazy ničeho nedosáhnete.“
Máme spoustu malých českých lokálních producentů a zemědělců, kteří produkují velice kvalitní potraviny, ale nejsou schopni konkurovat cenou velkým agrokomplexům a potravinářům. Problém je nastavení dotací, které směřují z 80 % těm 10 % našich největších producentů... My a Slováci jsme jediné unijní země, které nemají zastropovány dotace pro velké firmy.
Veronika Vrecionová
Balaštíková ale odmítá, že by dotace souvisely s cenou. „Ta je celosvětová a v podstatě konkurujeme zahraničním gigantům. Když zákonem určíme, že bude 85 % českých potravin, tak řetězce určitě sáhnou po těch malých producentech, kteří dnes v regálech nejsou.“
Čtěte také
Problém s cenou
Poslankyně ale souhlasí, že problém je v orientaci českého zákazníka na cenu. „Ale kdo je to naučil? Byly to vlády, které zahraničním řetězcům umožnily takovou likviditu našeho hospodářství.“
Problém je především v ceně, vysvětluje europoslankyně. „Lokální produkty od malých farmářů jsou samozřejmě mnohem dražší, byť jsou velmi často daleko kvalitnější než ty od velkých producentů.“
Kdybychom nastoupili cestu, kterou navrhuje paní Vrecionová, tak naši zemi zruinujeme během dvou let, protože jako země bychom nebyli konkurenceschopní. Bojujeme s nadnárodními giganty. Ale já bojuji za to, aby dotace dostávali ti, kteří produkují a které to živí. Přestaňme dělit zemědělce na velké a malé, ale na ty, kteří něco produkují, a kteří ne. Cesta je podpora těm, kteří vyrábějí, bez rozdílu velikosti.
Margita Balaštíková
„Tento krok neudělá nic jiného, než jen zúží nabídku v obchodech a zvýší cenu. Jde o krok naprosto špatný, který nepomůže vůbec ničemu,“ shrnuje europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
Předkladatelka návrhu ale nechápe obavy řetězců. „Ti dnes mají reklamu, že prodávají 85 % českého, proč se tedy obávají 55 %? A kdybychom všechny dotace dali malým producentům, tak bychom už vůbec nemohli konkurovat,“ upozorňuje poslankyně Margita Balaštíková (ANO).
Související
-
Měl by se uvolnit mezinárodní pracovní trh, doufají soukromí zemědělci. Brigádníky potřebují v létě
Poptávku po pracovní síle podle Jana Štefla z Asociace soukromého zemědělství zatím dokáží pokrývat agentury. Štefl kritizuje rozložení čtyřmiliardové státní pomoci.
-
Proč podpora investic? Na to si teď sáhnou tak akorát agroholdingy, říká soukromý zemědělec
Místopředseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jan Štefl s částí rozhodnutí vlády souhlasí, upozorňuje ale na podporu investic, kde se prý kabinet pěkně utnul.
-
Němečtí zemědělci bojují proti levným potravinám. Problém řeší už i Merkelová
Maso stojí v Německu stále méně. Zatímco pro zákazníky to je dobrá zpráva, zemědělci a ochránci životního prostředí naopak proti nízkým cenám brojí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.