Do voleb je dost času. ODS může vyměnit Fialu, lidovci už voliče nemají, odhaduje Michopulos z Keců a politiky
V Česku panuje leckdy o konzervativních politicích představa, že se zasekli v čase. „Myslím si, že být konzervativní neznamená žít v jiné době nebo ignorovat změnu současného světa. To bychom ještě jezdili v kočárech,“ věří komentátor a spoluautor podcastu Kecy a politika Petros Michopulos. Do sněmovních voleb zbývá ještě rok a komentátor v pořadu Osobnost Plus hodnotí šance vládních stran.
Celý rok do voleb je podle spoluautora podcastu Kecy a politika velmi dlouhý čas. „Pořád ještě mají vládní i opoziční politici čas, dejme tomu, do brzkého jara příštího roku na to, aby se rozhodli, jak do volebního roku vstoupit, co budou dělat, jaké prostředky budou používat,“ soudí.
Větší změny v ODS jsou vzhledem k přístupu šéfa strany a premiéra Petra Fialy dost nepravděpodobné, odhaduje Michopulos. Pokud by ale došlo v rámci ODS k výměně Fialy v pozici předsedy strany někým jiným, ODS by to podle jeho názoru nepoškodilo. Ačkoliv teď nevidí ve straně vhodné adepty.
Čtěte také
V minulosti ovšem k výměnám lídra politické strany v blízkosti voleb došlo, a to v případě Petra Nečase nebo Mirka Topolánka v ODS nebo Vladimíra Špidly v sociální demokracii, připomíná komentátor.
„Jsou to jenom vůdci politických stran, kteří přicházejí a odcházejí. Ty politické strany si musí uvnitř ujasnit nebo spočítat, jestli výsledky, kterých dosahují, a výsledky, které vidí před sebou třeba v průzkumech, jsou ty, které chtějí,“ hodnotí a doplňuje, že pokud tyto strany shledají, že jim výsledky nevyhovují, mohou vůdce vyměnit.
Většinovou podporu má nyní stále Petr Fiala. „Ale většinová podpora v politických stranách vždycky panuje do okamžiku, než se odevzdávají hlasy do urny. Pak se spočítají hlasy a najednou se zjistí, že většinová podpora už není,“ podotýká Michopulos.
Přesto je podle něj nejpravděpodobnější, že současná vláda vydrží v dnešním složení až do konce svého funkčního období pod vedením Petra Fialy.
Účelová kampaň
V komunikaci vlády v posledním roce spoluautora podcastu Kecy a politika zaujala hospodská kampaň Víta Rakušana (STAN), tam se ale později dostavilo mírné zklamání.
Čtěte také
„Nemyslel jsem si, že to budou čtyři akce a konec. A tím nemyslím, že by měl celý rok objíždět hospody, ale princip komunikace naživo s lidmi. To jsem považoval za zásadní pozitivní změnu,“ říká s tím, že dnešním pohledem už Rakušanova kampaň působí účelově.
„Když zvolíte správnou strategii a proměníte se v kladného hrdinu, pak už v pozici kladného hrdiny musíte zůstat,“ vysvětluje podcaster.
Dodává, že se politici mnohdy domnívají, že kampaň má probíhat hlavně v měsících před volbami. Podle něj ale politici musí kampaň udržovat po celou dobu, po kterou se cítí být politiky. Musí udržovat kontakt s lidmi a komunikovat na území, které zastupují.
Pád lidovců
Mezi vládními stranami mají nejistou budoucí prognózu Piráti a lidovci. O lidovcích Michopulos tvrdí, že už voličsky přestali existovat, protože mají nanejvýš tři procenta včetně statistické chyby.
„Na druhou stranu politicky existovat budou, přestože myslím, že už nemůžou kandidovat jinak než v nějakém společném uskupení. Jestli to bude Spolu nebo budou s nějakým jiným nebo na jiném půdorysu, to je jedno, ale oni už samostatně nedokážou v dalších deseti letech projít do Sněmovny,“ popisuje.
Problém lidovců podle jeho názoru tkví v tom, že nezachytili změnu nálady ve společnosti a jejich politický model se přežil.
„Zjistili, že svět se změnil ještě víc, než předpokládali. Velkou část voličů jim sebraly opoziční strany, anebo ti voliči prostě umřeli. Protože tak kruté to je. A oni nedokázali žádným tématem oslovit mladší generace,“ vysvětluje.
Má smysl, aby šlo ODS znovu do voleb s TOP 09 a lidovci? Jak jsou Piráti spokojeni s účastí ve vládě? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus.
Související
-
Lukáš Jelínek: Bartoš jde ve šlépějích politiků, proti kterým se původně Piráti vymezovali
Sebevědomí Pirátům nechybí, proto si troufají i na sousta, na která jiné strany neměly odvahu. Například na digitalizaci veřejné správy.
-
Volby by v červnu vyhrálo ANO. Přísaha by se těsně dostala do Sněmovny
Podle průzkumu Medianu by se do Sněmovny dostalo sedm politických stran. Nově by mezi nimi byla i Přísaha, která podle agentury předběhla TOP 09.
-
Talíř: Na dvou procentech už si nemůžeme dovolit hádky, kdo je správný lidovec a kdo ne
„Musíme mít v hlavě mentalitu růst,“ burcuje dovnitř KDU-ČSL první náměstek jihočeského hejtmana František Talíř, kterému relativně těsně unikl europoslanecký mandát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.