Diskuzi lze vést, jen když je k ní vůle. A tu Rusko nemá, říká o česko-ruském fóru politolog

24. listopad 2017

V Moskvě vzniklo během současné návštěvy českého prezidenta česko-ruské diskuzní fórum, které by mělo podpořit vzájemné vztahy. Obě strany podepsaly memorandum oficiálně potvrzující vznik této platformy. Současně ale doputoval k ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi otevřený dopis bývalých diplomatů, historiků, politologů a dalších s výzvou, aby činnost tohoto fóra pozastavil. Podle signatářů prý přinese výhody jen Moskvě, zatímco Praze pouze rizika.

„Tato diskuzní fóra jsou velmi důležitá, abychom se poznávali a odstraňovali zátěže minulosti. Měli bychom diskutovat nejen s našimi sousedy, ale také s velmocemi,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Asociace nezávislých medií Stanislav Novotný.

Podle něj se s námi světové velmoci nechtějí „kdovíjak pejsáčkovat“, protože u nás uplatňují svůj vliv. „Ale právě proto je dialog třeba vést, a dělat pak chytrou politiku... Poraženecké kňourání, žádání ministrů o něco, nebo petice nejsou řešením. Je třeba sám přijít s nějakým věcným obrazem věci a být schopen rozumně diskutovat.“


My si můžeme a musíme diskuzní témata vynutit. To záleží na naší sebedůvěře a sebevědomí. Poraženecké představy o tom, že jsme jen malá země a musíme se někam vždy přilepit, mně strašně vadí.Stanislav Novotný

„Když se podívám na některé signatáře, kteří se chovali velmi prosovětsky před listopadem 1989 a dnes jsou velcí hrdinové, tak si nejsem jist, že jsou těmi pravými,“ upozornil předseda.

Ten věří, že je s Ruskem třeba komunikovat. „Jsou oblasti, kde se můžeme velmi poučit, například vyrovnávání se s minulostí probíhá v ruské kinematografii velmi zajímavě.“

Novinář věří, že si musíme dávat pozor na všechny velmoci. „Ale zároveň musíme být sami za sebe. Víme, že máme nějaké dějiny, ty jsou středoevropské, a to musíme vědět. Je tu historická paměť a s tou musíme pracovat.“

„Chceme-li se chovat spravedlivě, tak bychom měli ostrakizovat i ty země, které se tváří, že jsou naši přátelé, ale přitom dělají doma nějaká zvěrstva. A to se neděje,“ kritizoval Novotný.

Politolog Michael Romancov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a také signatář otevřeného dopisu soudí, že ačkoli termín diskuze zní velmi dobře, tak má smysl jen s partnerem, který je ochoten diskutovat.

„A Rusko jednoznačně dává najevo, že o věcech zahraniční politiky s členskými státy Evropské unie a NATO ochotno diskutovat není.“


Pokud kterýkoli český prezident nebo premiér jedou do nějaké mocnosti a snaží se nám namluvit, že tam budou jednat jako rovnocenný partner, tak to nemůže být pravda.Michael Romancov

Podobná diskuzní platforma na občanské úrovni už prý existuje. „Jmenuje se EU-Russia Civic Forum, a existují tam nejrůznější komunikační kanály.“

„To, co tu vzniká, má být komunikace na oficiálních úrovních. Ale podívejte se, jak Moskva komunikuje o sovětských dějinách nebo o tom, co se stalo na Krymu a Ukrajině.“

Česká republika je příliš malá, vysvětlil politolog. „A právě proto je iluzí se domnívat, že na úrovni prezidentů nebo na jiné oficiální rovině nás budou brát vážně.“

„Podobné projekty se vyplatí jen Rusku právě proto, že Česká republika nejen pro Rusko, ale i pro Čínu, Brazílii nebo třeba Indii nemůže být takový partner, jakým je Čína, USA a tak dále. “ konstatoval Michael Romancov.

autoři: ves , oci
Spustit audio