Dilema Státního fondu kinematografie: Měnit zákon, bodovací systém, nebo radní?

16. leden 2015

Filmová i kulturní veřejnost byla pobouřena způsobem, jakým rozdělil dotace Státní fond kinematografie. Nebyl podpořen žádný z projektů, které dostaly peníze do rozjezdu loni.

Poměrně největší podporu získal film Filipa Renče o Lídě Baarové, podpořeny byly ještě dva další filmy. Rada fondu se poté rozštěpila: část jich kritizuje netransparentnost rozhodovacího procesu a požaduje změny zákona.

„Je třeba změnit zákon o audiovizi, především aby radní nehlasovali anonymně,“ uvedla v pořadu Pro proti členka rady Státního fondu kinematografie Tereza Brdečková.

Podle ní je také velkou otázkou, jestli je stávající velmi složitý bodovací systém tím nejlepším řešením.

„V každém případě je absolutní transparentnost, kdy si radní stojí za svými body, záležitostí číslo jedna, bez které vždy budou problémy,“ tvrdí Brdečková.

Současný bodovací systém spoléhá na profesionalitu i čestnost bodujících, připomněla radní. „Tento systém předpokládá, že všichni hodnotitelé mají profesionální úmysly, a že jsou schopni dojít ke shodě: z něčeho uberete, a uznáte něco, co říkají jiní.“


Brdečková: „Představte si, že přijde lobbista a řekne: já vám udělám laskavost, když dostanete dopředu film XY. Mohou se dohodnout tři nebo pět, ale stačí i dva členové rady, aby znehodnotili celé bodování. Abyste toto dokázali, stačí nadhodnotit tento projekt a podhodnotit ostatní.“

Místopředsedkyně volebního výboru a poslankyně Nina Nováková (TOP 09) zpochybnila, jestli je nutná změna zákona.


Nováková: „Mě hrozně mrzí, jestli se tímto způsobem rada Státního fondu kinematografie zdiskreditovala. Teď ale máme před sebou volbu rady nové, což je první možnost, jak můžeme ty věci napravit, a to zvolit ty správné radní.“

Možnost výsledek hlasování ovlivnit dohodou mezi bodujícími ale uznává. „Musím souhlasit: sama jsem si prohlížela tabulku, a když si pět radních vzájemně řekne jak hlasovali, tak dočítáním zvýhodnění nějakého filmu skutečně udělat jde.“

Podle Novákové je přesto současný systém legitimní, třeba už i proto, že funguje v jiných zemích dobře.

„Jistě můžeme diskutovat o způsobu hlasování. Domnívám se ale, že základní demokratickým způsobem je tajné hlasování. Hlasování veřejné souvisí trochu s tím, že někomu nedůvěřujeme,“ soudí poslankyně.

Ta slíbila, že ve volebním výboru navrhne, aby bylo veřejné slyšení všech budoucích kandidátů na radní. „Zároveň můžeme debatovat o tom, že nastartujeme legislativní změnu, tedy to, že by hlasování bylo veřejné.“

Přesto zůstávají osobní kvality radních na prvním místě. „Buď v radě je morální nebo nemorální člověk, člověk pevného charakteru, nebo někdo, kdo se nechá pod jakýmkoli tlakem prostě zlobovat, a to je špatně,“ shrnula Nina Nováková.

autoři: luv , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.