Demografka Jiřina Kocourková o reprodukčním chování české populace
Jaké je reprodukční chování české populace v kontextu světového populačního vývoje a evropské uprchlické krize? Odpoví středeční Studio Leonardo.
RNDr. Jiřina Kocourková, Ph.D. je od roku 2011 vedoucí katedry demografie a geodemografie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Přednáší populační teorie, populační politiku a světový populační vývoj, podílí se na výuce demografické analýzy a populačního vývoje České republiky. Věnuje se vývoji reprodukčního chování české populace v evropském kontextu, zkoumání příčin nízké plodnosti a možnostem podpory porodnosti, změnám v plánovaném rodičovství, odkladu rodičovství do vyššího věku a jeho důsledkům.
Je členkou odborné komise pro rodinnou politiku na MPSV ČR, která vznikla v roce 2015.
V současné době vede výzkumný projekt GAČR zaměřený na rizika odkladu rodičovství a novou roli rodinné politiky. Cílem je detailněji poznat fenomén nízké plodnosti ve specifických podmínkách České republiky a zhodnotit, do jaké míry souvisí nízká plodnost s odkladem rodičovství do vyššího věku žen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.