Delfínovec čínský možná tak úplně nevyhynul

23. září 2010

Před časem jsme informovali o tom, že Světová unie na ochranu přírody považuje delfínovce čínského (Lipotes vexillifer) za vyhynulý druh. Delfínovec se dokonce v září měl v Červené knize přesunout z "kriticky ohrožených" mezi "pravděpodobně vyhynulé" druhy.

Podle článku v New Scientist ovšem situace není tak úplně jednoznačná. 19. srpna letošního roku totiž jeden Číňan videokamerou zachytil velké, světle zbarvené zvíře, plavající v oblasti řeky Jang-c'-ťiang, kde se delfínovci dříve vyskytovali. Nahrávka se dostala k čínským hydrobiologům, kteří potvrdili, že by skutečně mohlo jít o delfínovce.

Logo
Pokud by opravdu šlo o delfínovce, zřejmě to byl opravdu jeden z posledních - naděje, že by tento druh mohl vstát z mrtvých, je malá. Biologové ovšem chtějí znovu propátrat Jang-c'-ťiang a případně zahájit záchranný chovný program. Koneckonců, jeden případ "zmrtvýchvstání" existuje - v 80. letech minulého století se podařilo zachránit zpěvného ptáka lejsčíka chathamského (Petroica traversi) z Nového Zélandu rozmnožením jediného páru ptáků.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio