Dějiny Běloruska. Jak se rodil stát, který je dnes poslední evropskou diktaturou
„Kniha poskytuje čtenáři ucelený přehled historického rozvoje běloruských zemí od nejstarších dob až do současnosti,“ píše v předmluvě ke knize Dějiny Běloruska editorka Alena Marková. „Zvláštní pozornost ve vyprávění je soustředěna také na dějiny Židů, kteří žili od pradávna s Bělorusy na stejném území. Židovské dějiny a židovská tradice jsou tak nedílnou součástí dějin běloruských.“
Kde přesně leží Bílá Rus, se ustálilo až ve druhé polovině 16. století. „Bělorusko se dlouho nacházelo ve stínu Ruska a Polska. V carském rusku čelili Bělorusové masivní rusifikaci, která jejich idetitu oslabovala,“ popisuje Marková.
Čtěte také
„Bělorusům se přesto podařilo získat vlastní státnost v roce 1918, která sice nebyla uznána mocnostmi a zanikla, ale donutila tím bolševiky vyhlásit tam sovětskou státnost v podobě Běloruské socialistické republiky,“ uznává Marková.
„Samozřejmě se čeští vlastenci mohou pochlubit většími dějinami. Jenže není důležité, co bylo, ale co máme teď, jak s tím naložíme. Co uděláme teď pro podporu vlastní běloruské státnosti,“ zdůrazňuje editorka.
Na knize Dějiny Běloruska s ní pracovali Hienadź Sahanovič a Zachar Šybieka.
V pořadu Ex libris publikaci představí Libor Dvořák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.