David Šťáhlavský: Ukrajinský "Majdan" ohrožuje Uzbekistán

5. únor 2014

Trojice etnických Ukrajinců sedí 15 dní s 15-ti bezdomovci v cele nechvalně známého stacionáře Panelnyj v Taškentu za to, že v davu osmi lidí (!), vyjádřili solidaritu s kyjevským Majdanem. Další účastníci dostaly vysoké pokuty převyšující stonásobně průměrnou mzdu, mezi nimi známá fotografka Umida Ahmedovová. To, že mini-manifestace nebyla povolená, souvisí s tím, že manifestovat se může jen na povel státu. Ostatní akce jsou vysoce společensky nebezpečné.

Nezapadají do atmosféry, kterou zformulovala agentura Ižtimoij fikr podle zcela "nezávislého" průzkumu:
„Všichni občané země si nezměrně váží hlavy státu a absolutně důvěřují jí i její moudré a hluboce promyšlené politice.“

Prezident Islam Karimov vládne zemi už 20 let, na základě jediných svobodných voleb. Od té doby úspěšně potlačil zárodky svobodného tisku, zdecimoval opozici a péči o lidská práva přenechal SNB, Službě národní bezpečnosti. Proto také portál www.fergananews.com po zatčení skupinky aktivistů vyjádřil obavy, že proti zatčeným nasadí "donucovací prostředky", což může znamenat třeba mučení vařící vodou. Ostatně později se ukázalo, že dva z trojice odsouzených byli skutečně zbyti.

Šikana v zemi je masivní. Počínaje povinnými brigádami všech zaměstnanců na sklizni bavlny v prakticky otrockých podmínkách, přes zvůli bezpečnosti až po pronásledování všech, kteří mají jiný názor. Demokratická strana "Erk" (Svoboda) je sice formálně registrovaná, ale fakticky musí pracovat v ilegalitě. Bachodir Čorijev, který si dovolil založit Občanské sdružení "Birdamlik" přišel o svoji firmu, dokázali mu trestnou činnost a dnes raději žije v emigraci. Intelektuální vůdce Sanžar Umarov také. Zakladatelka Klubu plamenných srdcí Mutabar Tadžibajevová žije ve Francii. Přitom člověk nemusí být nutně občanským aktivistou. Umida Ahmedovová fotografovala, byla obviněna komisí "expertů", že ve svém albu "Ženy a muži: od rozbřesku do soumraku" ukázala nepěkně život Uzbeků, protože na jejích snímcích převládá pesimismus, například totiž ukazuje pracující ženy.

V takových podmínkách jde o prostou lidskou důstojnost a právo na život. "Nejde už o demokracii," jak v rozhovoru pro britský The Telegraph paradoxně připustila právě dcera Karimova Gulnara. Uměleckým jménem "Googoosha" -zpěvačka a podnikatelka byla dlouho korunní princeznou. Dnes, v důsledku klanového souboje s vlastní sestrou, vyhlašuje válku SNB a obviňuje ji, že prezidenta záměrně izolují. K tomu ostatně přispívá i to, že Islam Karimov necestuje prakticky vůbec na Západ. Světlou výjimkou bude tedy jeho návštěva Prahy tento měsíc, na pozvání jeho českého protějšku.

Sama "Googoosha" zjevně pak v obraze je, a velice dobře. Společnost TeliaSonera se s ní zapletla v největším švédském skandálu posledních let, když zaplatila 320 milionů USD výpalného, aniž by někdo mohl dokázat, že příjemcem je skutečně prezidentská diva. Ta si přitom "našetřila" na vilu za desítky milionů ve Švýcarsku. Přispěli na ni jisté i jinak chudí Uzbeci, které donutila pít nejmenovaný kofeinový nápoj od okamžiku, kdy se její manžel stal hlavním akcionářem národní filiálky této nadnárodní společnosti. V takových majetkových poměrech je jasné, že se chce zapomenout na demokracii, která vloni položila vedení švédské firmy. A každý, kdo si demokracii troufne v Uzbekistánu připomenout, nebo ji podpořit, byť by šlo o tu v daleké Ukrajině, musí být včas potrestán.

autor: dst
Spustit audio